| anonim_4396 a întrebat:

Ce carti scurte, dar interesante recomandati? 150-200 pagini, maaaaxim 300.

Răspuns Câştigător
| BeatriceMaria04 a răspuns:

Depinde ce iti doresti sa citesti.
Dar am raspunsuri pentru tot!
Aventura:
1. Jules Verne-Satul Aerian(182 pg)
2.20.000 de leghe sub mari(e bestiala) 200 de pagini Tot Jules Verne
3.Of Mice And Man-John Steinbeck(144 pg)Si asta e foarte tare
4.Blues pentru o pisica neagra-Boris Vian Razi de nu te mai opresti ( se poate citi intr-o ora, maxim 2) 160 pg.

Iubire:

1.To the Lighthouse - Virginia Woolf 187 pg, e minunata
2.Rapita la 12 ani-Sabine Derdenne 150 pg(e vorba despre o fetita rapita la o varsta frageda din satul natal din Texas si dusa in New York, unde incearca sa supravietuieasca, fiind lasata pe strazi)
3. Dragostea nu-i de mine-Federica
Bosco(200 pg)Merita!
4. Unde esti?-Mark Levi(E cea mai lunga-250 pg)

Pentru copii:

1.Caroline(Merge si pentru adulti foarte bine.E o poveste minunata despre o fetita care se muta intr-o casa in care se afla o usa care o va duce intr-un univers paralel si va sta departe de parintii normali si va sta la cei doi monstrii, "Cealalta mama" si "Celalalt tata".) 246 pg
2. Aventurile lui Nills Hollgerson- Selma Lagerlof 219 pg
3.Calatoriile lui Gulliver-Jonathan Swift
Pe toate ti le recomand cu incredere, dar number one din fiecare sunt:
Aventura:20.000 de leghe sub mari
Dragoste:Rapita la 12 ani
Copii:Caroline
Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Slaughterhouse-Five - Kurt Vonnegut
To the Lighthouse - Virginia Woolf
Blues pentru o pisica neagra - Boris Vian
Piticul rosu - Michel Tournier
Copilul divin - Pascal Bruckner
Bestiar - Julio Cortazar
Metamorfoza - Franz Kafka
Ferma animalelor - George Orwell
Of Mice And Men - John Steinbeck
Siddhartha - Hermann Hesse
Tată bogat, tată sărac, de Robert T. Kiyosaki
Secretele minții de milionar, de T. Harv Eker
În căutarea fericirii, de Bertrand Russell
Lebăda Neagră, de Nassim Nicholas Taleb
http://www.cititoruldecarti.ro/43-de-carti-de-citit-pentru-adolescenti/

| anonimspecial a răspuns:

David Copperfield
Hotul de carti
Secretul lui Wilhelm Storitz
Omul invizibil