| DaVinci29 a întrebat:

Ce carti v-au impresionat? Pe care le-ati citi si a doua oara? Cate v-au facut sa vedeti altfel lucrurile din jurul vostru? Care v-au schimbat viata?

20 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Nu cred că este carte pe care să vreau s-o recitesc. Dacă ştiu ce se întâmplă în ea, îmi pierd tot interesul. Probabil doar o carte de citate, dar cum nu-mi plac citatele, nu e cazul.
Probabil excepţia ar fi "Bătrânul şi marea", de care aş vrea să mă reapuc.

| shadovv a răspuns:

Sa vad lucrurile altfel:
Mircea Eliade – Sacrul şi profanul
Petre Ţuţea – Între Dumnezeu şi neamul meu
Søren Kierkegaard - Sau sau

Eu nu citesc carti de doua ori.

| Zeflemitoarea a răspuns:

O carte nu poate să-ţi schimbe viaţa.
Şi aş citi şi a doua, a treia şi a doişpea oară seria Harry Potter. Ştiu ce se întâmplă, ştiu cum se termină fiecare carte, dar nu m-aş putea plictisi de ea.

| Dmonik a răspuns:

Fiecare carte are o viata a ei care iti imprumuta din atmosfera, din aer, din culoare...este imposibil sa ramai imun la mesajul unei carti bine scrise...
Vreau sa recitesc "Un om sfarsit", dar astept iarna...nu se potriveste cu soarele verii...
Bruckner m-a facut sa privesc altfel unele aspecte ale vietii, iar de schimbat, in sensul major, au facut-o toate lecturile, cumulate. In afara de parinti si de cativa profesori, sunt ceea ce sunt si datorita cartilor pe care le-am trait.

| Indestructible a răspuns:

Sange Satanic, de Cristina Nemerovschi.

| DaVinci29 explică (pentru Indestructible):

Si... cum e cartea?laughing happy

| Indestructible a răspuns (pentru DaVinci29):

Degeaba iti spun ca este cartea mea favorita. Mai bine citeste-o lasand jos prejudecatile, si asa vei afla "cum e cartea".

| DaVinci29 explică (pentru Indestructible):

Fair enought...

| NoShit a răspuns (pentru Indestructible):

Am citit şi eu "Sânge satanic" de Cristina Nemerovschi şi chiar sunt curioasă cum va fi următorul volum. Mi-a plăcut cartea că are ceva aparte, dar nu o recomand tuturor. Nu e scrisă pentru a fi plăcută de toată lumea, pentru că mulţi o înţeleg altfel şi dacă nu se simt măcar un sfert parte din personaje, vor avea o părere greşită legat de lumea rockului.Pe lângă teribilismul predomninant, are multe părţi filosofice, care merită! Cartea asta te face să vezi lumea altfel. Felicitări Cristina Nemerovschi!

| torsi a răspuns:

Toata colectia Sherlock Holmes ( scrisa de Sir Arthur Conan Doyle)winking

| DaVinci29 explică (pentru torsi):

Le-am citi deja. Bine... nu chiar toate. Dar au fost interesante.winking

| torsi a răspuns (pentru DaVinci29):

Mie imi mai plac si cartile despre holocaust...nu stiu de ce dar sunt foarte interesante (si cele cu al doilea razb mondial de asemenea)

| NoShit a răspuns (pentru torsi):

Ce cărţi din domeniul ăsta ai citit? M-ar interesa, daca ai să-mi recomanzi.

| torsi a răspuns (pentru NoShit):

Ecouri din Holocaust in literatura universala
reflectii asupra Holocaustului
de la Pearl Harbour la Hiroshima

| NoShit a răspuns (pentru torsi):

Mulţam!

| torsi a răspuns (pentru NoShit):

Nici.o problemawinking

| Morrigan a răspuns:

Hai sa iti raspund aici la intrebarea care mi-ai pus-o dincolo laughing) deci mie mi-au placut foarte mult cartile scrise de dan brown, mai exact codul lui da vinci, ingeri si demoni si simbolul pierdut. eu sunt pasionata de simboluri de cativa ani dar nu am inteles cat de importante sunt si cat de mult apar si acum pana nu am inceput sa citesc aceste carti si sa ma documentez mult mai mult in legatura cu simbolurile si importanta lor. bineinteles, mi-au impresionat si alte elemente dar partea cu simbolurile mi-a placut cel mai mult big grin

| iubesteOrezul a răspuns:

Codul lui Da Vinci si continuarea sa Simbolul Pirdut. In general tot ce are Brown ii unic.

| Georgy_Balan_1998 a răspuns:

O tabara de cosmar. Aventurile lui Einstein P. Fleet

| BadGirlAndra a răspuns:

"Jocurile foamei", "Trandafiri pentru ea", "PS: Te iubesc" ( cartea asta m-a facut sa vad altfel lucrurile din jurul meu, dupa cum spunea si unul din personaje, unele persoane cauta sufletul pereche o viata intreaga si nu-l gasesc iar altele care l-au gasit au parte de prea putin timp impreuna cu acesta. M-a facut sa vad faptul ca exista oameni care au probleme mult mai mari ca ale mele, m-a facut sa apreciez viata asa cum este si sa ma bucur ca am in jurul meu niste oameni minunati).