| anonim_4396 a întrebat:

Ce este iubirea? Avand in vedere ca, curiozitatea da nastere pasiunii!

Răspuns Câştigător
| Yukki a răspuns:

Pai iubirea nu este ceva ce poti cumpara ea se creaza fara ca tu sa vrei asta si te face deseori sa te simti ca in al noualea cer, alteori ca in iad (depinde de situatii) vorba lui ZâmβέŤ despre iubire sa scris si se scrie in continuare, nimeni nu stie toate secretele iubirii, practic nu are o definitie anume, e ceva ce numai u o poti simtii in felul tau. Cum ai zis si tu, curiozitatea da nastere pasiunii, uneori esti curios/a sa inecrci lucruri noi sau sa aflii astfel de lucruri si pana la urma se ajunge la o iubire sau inima te trage spre astfel de lucruri... sunt multe lucruri pe care noi nu le intelegem la acest subiect dar... practic nu poti explica 100% ce este iubirea, este ceva ce tu simti, ce te face sa te simti minunat in preajma persoanei respective, este mai complicat in orice caz happy oricum cred ca ZâmβέŤ sau AmxMod merita funda, pana la urma ei tiau dat mult mai detaliat decat mine happy

14 răspunsuri:
| ZâmβέŤ a răspuns:

Despre iubire s-a scris mai mult decat despre orice alt subiect. Si totusi, continua sa se scrie, e un subiect care nu se va epuiza niciodata… E imposibil de dat o definitie relevanta a iubirii… si acolo unde termenii stiintifici sunt neputinciosi, doar limbajul metaforic, cu puterea sa de sugestie, ne mai poate salva…

Pe masura ce parcurgem citate celebre despre iubire, nu putem sa nu observam varietatea abordarilor… perceptiile difera in functie de experientele personale, modelele culturale, artistice, filosofice sau religioase ale fiecaruia…

Chiar daca nu putem da o definitie multumitoare a iubirii, e o stare pe care toti o (re)cunoastem … Iubirea pune in scena, sub forme si avataruri diferite, o gama de emotii pe cat de variate, pe atat de contradictorii uneori…

Baftaa! kiss

| AmxMod a răspuns:

Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

| Iulian922 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

Răspuns utilizator avertizat
| мαяijüαηα a răspuns:

Pai..multi ar sspunce ca iubirea este atunci cand. u ncatelusi te linge pe fata...chiar daca l-ai lasat singur toata ziua...alti spun ca aceste sentiment e ca frica ..cand iubesti cu adevarat iti creste pulsul si iti bate inima tare. sper ca te am ajutat

| th4inspiration a răspuns:

Ce este iubirea am inteles cat de cat, dar ce ziceti de faptul ca "Curiozitatea da nastere pasinunii? " ce sens are acest citat?

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un om, o floare, un cățel, o pasiune frenetică, nebună, un sacrificiu, un compromis, dar și o... POVESTE (comedie sau dramă).

| th4inspiration a răspuns:

Multumesc pentru raspunsuri!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nu stiu, nu am aflat. Poate ca sunt imun la ea.Sau poate ca depind de factorii enuntati de tine:curiozitate, si dupa, pasiune.

| th4inspiration a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

happy as vrea sa fiu si eu imuna la tot!

| IBeliveICanFly3 a răspuns:

Iubirea.ei bine, iubirea este un lucru uimitor. Ea ne face sa simtim toate lucrurile frumoase si bune in acelasi timp. Cand iubesti pe cineva, ai face orice pentru acea persoana.
Cu toate ca am incercat, iubirea nu poate fi exprimata in cuvinte.

| th4inspiration a răspuns (pentru IBeliveICanFly3):

Multumesc happy

| BluishAngel a răspuns (pentru th4inspiration):

Frumos citat, nu l-am mai auzit pana acum happy Sensul acestuia este profund si ilustreaza curiozitatea ca fiind punctul de pornire al oricarei pasiuni.In fond, niciuna nu s-ar naste daca nu ar exista acea atractie, acea "curiozitate" ce ne indeamna sa o incercam.Nicio pasiune sau orice alt lucru nu se poate dezvolta din altceva decat din simplul fapt de a dori sa o incepem.De asemenea,lucru fara inceput nu exista, iar ceea ce ne impinge mereu sa incepem lucruri este dorinta si curiozitatea de a-l incerca, de a-i vedea valorile. Odata inceput, odata ce il cunosti in profunzime si il apreciezi, acel lucru se poate transforma intr-o mare pasiune.Cum ar fi practicarea unui sport nou si interesant de catre o persoana sportiva.La fel este si cu iubirea.Curiozitatea este cea care ne indeamna sa aflam mai multe despre persoana respectiva, sa fim langa ea, sa o cunoastem, iar pe urma sa dezvoltam o pasiune, o iubire pentru ea.Citatul nu se aplica doar iubirii umane ci tuturor iubirilor.De arta,sport,cultura,natura,divinitate,familie,prieteni, animale etc.
In concluzie, curiozitatea este cea care ne starneste si ne impinge sa experimentam un lucru, sa ii aflam farmecul iar, mai apoi sa se transforme pentru noi intr-o pasiune.

| th4inspiration a răspuns (pentru BluishAngel):

Multumsc pentru raspuns, asa mai vra sa t rog sa-mi zici caate ceva si despre urmat citat : "Cu cat caul ste mai adanc cu atat curge mai bine'' este despre intelepciune, nu prea am " inspiratie divina " in momentele astea si am nevoie de vreo 10 texte argumentative, tema pentru la scoala, pe restul le-am facut eu, dar sunt unele la care am lipsuri happy multumesc anticipat