| anonim_4396 a întrebat:

Ce greseli ortografice comit adolescentii deseori cind scriu compuneri?(exemple de texte scrise gresit cunoasteti?)

5 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

N-ai decat sa citesti postarile de la categoria "Adolescenti" si o sa gasesti la greseli cat sa umpli dictionarul Oxford. Ala in 68 de volume.

| oprescudorin11 a răspuns:

In general, despartirea in silabe si semnele de punctuatie.Acordurile iarasi, apoi pronumele posesive.Sun usor de imaginat.Nu numai adolescentii le fac ci si majoritatea politicienilor si ziaristilor.

| Byabiencutza34 a răspuns:

Da,cunosc! De exemplu despartire in silabe, acordul si dezacordul, exprimarea corecta sauin loc sa scrie ''s-au'' atunci cand trebuie sacriu ''sau'' si, cam astea sunt greselile. Funda?

| Aberdeen a răspuns:

Exprimarea in vorbire si scris lasa in primul rand de dorit!
Apoi, acordul dintre subiect si predicat, care este de asemenea foarte important.

Inca o greseala pe care am constatat-o in general la adolescenti sunt prescurtarile. Obisnuiti cu "romana" pe care o folosesc pe mess, facebook(...)ajung sa o foloseasca, poate accidental si la scoala, ceea ce deja e prea mult!

| xxxx1 a răspuns:

Cum sa corectam astfel de greseli?