| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamna "Cutitul mi-a ajuns la os"?

Răspuns Câştigător
| Alexul99 a răspuns:

Ceva de genul: nu mai pot, este prea mult.
Sau: asta a ajuns prea departe.
Din cate stiu eu, daca gresesc va rog sa ma corectati.

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Cand cineva continua sa faca un lucru specific care te deranjeaza, dupa ce i-ai spus de nenumarate ori sa inceteze. La un moment dat ti-a ajuns si ii spui '' Gata! Mi-a ajuns cutitul la os ''.

| tril a răspuns:

Te-ai saturat de o problema/situatie neplacuta. Ceva ce a depasit limita. Ca si "m-am saturat pana peste cap".

| bubu12234 a răspuns:

Ca expresie, aceasta inseamna "m-am saturat" "mi-a ajuns"

| AndreiYtbBro a răspuns:

Salut. Pai definitia cuvantului ''Cutitul mi-a ajuns la os'' cunoscut si sub denumirea S-a umplut paharul. Este simpla, in momentul in care cineva este enervat peste masura sa, sau in momentul in care cicali pe cineva la cap non stop, incepe sa nu mai suporte, si daca faci asta azi, maine, poimaine si tot asa. Pana la urma se satura. Si reactioneaza cu una din cele 2 propozitii. Sper ca te-am ajutat. Salut.