| NasteaLyrus a întrebat:

Ce inseamna paronime?

9 răspunsuri:
| vangaelis a răspuns:

Paronimele sunt cuvinte asemănătoare ca formă, dar cu înțeles diferit.

| Dmy_Sebi_2000 a răspuns (pentru vangaelis):

Alea sunt omonime

| Ballet a răspuns:

Cuvinte cu formă aproape identică dar înţeles diferit.
Ca de exemplu literal şi literar. Diferă ultima literă şi primul înseamna literă cu literă iar al doilea ca literatură.

| ARF a răspuns:

Paronimele sunt cuvinte asemanatoare ca si forma [ difera o litera sau o silaba ] si cu inteles total diferit.
Spre exemplu: Familial/Familiar.

| NesSquick a răspuns:

Paronimele sunt cuvintele cu aproximativ aceeasi forma dar inteles diferit. Ele se confunda in vorbire, si astfel se creeaza greseli. Exemplu :
Orar - Oral
Literar - Literal
Compliment - Complement

| SchoolEveryDay a răspuns:

Paronimele sunt cuvintele cu forma aproape indentica, dar inteles total diferit.
Exemple?
oral/orar
compliment/complement
lac/las
pronume/prenume
ordinal/ordinar
glaciar/glacial
Si multe alte exemple. happy
Cu aceste cuvinte poti forma propozitii dar sa stii ce sens au. Poti cauta in dictionarul de Sinonime ( sunt cuvintele cu sens asemanator )

| anna22anny a răspuns:

Paronimele sunt cuvinte cu fosrma asemanatoare dar cu inteles diferit.Cu placere.

| florinforlan99 a răspuns:

Paronimele sunt cuvinte asemanatoare ca si forma (difera o litera sau o silaba) si cu inteles total diferit.
exemplu:compliment-complement

| Ruben_Bulgac_2004 a răspuns:

Cuvinte cu formă aproape identică dar înţeles diferit.
Ca de exemplu literal şi literar. Diferă ultima literă şi primul înseamna literă cu literă iar al doilea ca literatură. tipa romina