| Craiova2010 a întrebat:

Ce inseamna sa prosperi in ceva prosper de ex '' daca nu prosperi din punct de vedere financiar '' explicati mai taraneste ca pe dex nu am înțeles mare lucru

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce inseamna sa prosperi in ceva prosper de ex '... explicati mai taraneste"

acest "pe taraneste" e vreun dialect sau ce?

| Genevaaa a răspuns:

De exemplu, daca spui "să prosperi din punct de vedere financiar" inseamna sa ai succes sa ai multi bani. Cand zici prosper, inseamna noroc.Sau daca zici " am o viata prosperă" indica o viata fara prea multe greutati, cu reusite