| SteaDeMare a întrebat:

Ce marcheaza virgula daca este la sfarsitul unui vers?

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nimic altceva decît rolul pe care-l are o virgulă în orice text literar.

| BIoody a răspuns:

Marcheaza faptul ca se trece la o noua idee a urmatoarei strofe/vers/catren.

| Rorro_Mexicanos_1985 a răspuns:

Virgula este semnul de punctuație cu care se notează pauzele mici dintre cuvinte (în cadrul propozițiilor) sau dintre propoziții (în cadrul frazelor).
Ea marchează raportul de coordonare prin juxtapunere în propoziție și în frază. În propoziție desparte:
1. părțile de propoziție de același fel (subiecte, nume predicative, atribute, complemente, elemente predicative suplimentare și apoziții) nelegate între ele prin conjuncțiile coordonatoare și sau ori:
„O luptă-i viața, / deci te luptă / Cu dragoste de ea, cu dor" (G. Coșbuc).
„Zăpada începuse-ncet să cearnă... / fulgi uriași, legănători, ca puful" (E. Jebeleanu);
2. unele complemente circumstanțiale de tip apozițional sau de mod comparativ, așezate între subiect și predicat sau între predicat și complementele directe și indirecte:
„Noaptea-l coace și ea, luna, / Caldă lui întotdeauna..." (T. Arghezi);
„Iată craiul, socrul mare, rezemat în jilț cu spată" (M. Eminescu);

| Packer19 a răspuns:

Un nou catren, o noua idee...ca si in poezie

| corolav a răspuns (pentru Packer19):

Atenție! A spus sfîrșitul unui vers și nu al unei strofe.

| mainnameistluca a răspuns:

Semnul este chiar virgula (,)