| teostefy a întrebat:

Ce obiceiuri are localitatea lipova? dau funda cine stie

2 răspunsuri:
| Surtulecs a răspuns:

Buna! Ca datini si obiceiuri, localitatea Lipova are urmatoarele: harapii, mersul cu capra, jocul caprei, calutasii (persoanele imbracate traditional cu un cal ca mascota facut din lemn), mersul noaptea la colinda imbracati in fel de fel de costume cu diferite masti pentru a speria strigoii spre venirea anului nou cu mult noroc si pace.

Sper ca te-am ajutat!

| teostefy explică (pentru Surtulecs):

Mersi dar era alt cum fel intrebarea uite asa obiceiuri din lipova din povestea mara un ex targul de toamna sau botezul copilului lui natl si persida sau traditie din poveste, tot refuzau intrebarea ca era ilerevant