| feninascumpika a întrebat:

Ce opera e posibilă să cada la examenul de cl a 8-a? Stiu ca nu se poate stii sigur dar cu aproximatie!

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Va fi necesar să știi definițiile genurilor literare, a speciilor literare, cum se elaborează o caracterizare de personaj. Veți primi un text la prima vedere și va trebui să argumentați, fie apartenența la unul din genurile literare, fie apartenența la una din speciile literare sau caracterizarea unui personaj din text.
De asemenea, exprimarea opiniei despre mesajul unui text liric, comentarea semnificației titlului unei opere lirice etc
Poți citi exemple de itemi, aici:
http://imgur.com/a/f97hv

| Gonrax a răspuns:

Păi la examen pică operă la prima vedere. Adică și dacă o știi dinainte și dacă nu, e aceeași chestie...
Ce gen/specie pică se mai poate ghici, dar opere sunt mii.

| user123654 a răspuns:

1. Dacă folosești cuvântul „posibil" ca adjectiv când în cazul de față e adverb...
2. Dacă scrii verbul „a ști" cu doi de i la infinitiv...
3. Dacă abreviezi cuvântul „clasă" fără să pui punct...
4. Dacă folosești cifre arabe în loc de cifre romane (clasa se scrie cu cifre romane sau litere: clasa a VIII-a ori clasa a opta)...
5. Dacă nu știi că înainte de conjucția „dar" se pune virgulă...
6. Dacă folosești diacriticele când ai tu chef...

...Nu-ți face griji în ceea ce privește literatura. Tu nu treci nici de primele subiecte: gramatică, ortografie și punctuație.

| floresdemayo a răspuns (pentru user123654):

În propoziția "Opera e posibilă.", cuvântul "posibilă" este adjectiv, pentru că se acordă în gen, nr. și caz cu substantivul "operă"
Obs. Adverbul nu se acordă cu substantivul! Pentru a fi adverb, cuvântul "posibil" trebuie să poată fi înlocuit cu "poate", și atunci este adverb predicativ.
Ex. Posibil că va veni. (posibil= adv predicativ)
5. *conjuncția

| user123654 a răspuns (pentru floresdemayo):

N-am înțeles ce-ai vrut să demonstrezi. laughing Ție nu îți sună deloc prost? „Ce operă e posibilă"? Asta nu e exprimare! De aceea am spus că trebuie folosit adverbul (a cărui definiție, apropo, o cunosc, nu trebuie să-mi oferi tu explicații - tocmai de aceea mi-am permis să vorbesc). Dar ce contează până la urmă?! Oricum va trece mai departe, la liceu. La unul mai bun sau mai prost, însă va ajunge, din păcate, în clasa a IX-a.

| unicorn21 a răspuns:

E posibil să dea din operele lui Ion Pillat