| Rikky111 a întrebat:

Ce opere sunt in programa de bac 2018 profil real?

Răspuns Câştigător
| devilshelp a răspuns:

1. Poezia romantică

Luceafărul de Mihai Eminescu (comentariu, rezumat, tema și viziunea despre lume, figuri de stil, particularități ale textului poetic)
Floare albastră: poezie romantică de Mihai Eminescu (comentariu, rezumat, tema și viziunea despre lume)
2. Poezia simbolistă

Plumb de George Bacovia (comentariu, tema și viziunea despre lume, particularitățile textului poetic, artă poetică, încadrare în simbolism, cromatica bacoviană)
​Lacustră de George Bacovia (comentariu, tema și viziunea despre lume, elemente de compoziție)
3. Poezia modernistă

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii de Lucian Blaga (comentariu, tema și viziunea despre lume, elemente de compoziție și limbaj, artă poetică filosofică modernă)
4. Poezia modernistă

Flori de mucigai de Tudor Arghezi (comentariu, comentariu pe strofe, tema și viziunea despre lume, text poetic modern, artă poetică)
Testament de Tudor Arghezi (comentariu, tema și viziunea despre lume, figuri de stil, artă poetică modernă, încadrare în modernism)
Riga Crypto și lapona Enigel de Ion Barbu (comentariu, rezumat, tema și viziunea despre lume)
5. Poezia neomodernistă

Leoaică tânără, iubirea... de Nichita Stănescu (comentariu, tema și viziunea despre lume, elemente de compoziție, particularitățile poeziei neomoderniste)
6. Poezia tradiționalistă

Aci sosi de vremuri de Ion Pillat (tema și viziunea despre lume, comentariu pe strofe, eseu, text poetic tradiționalist, fișă de lectură)
În Grădina Ghetsemani de Vasile Voiculescu (tema și viziunea despre lume, comentariu, apartenența la tradiționalism)

Texte Narative:
O scrisoare pierdută de Ion Luca Caragiale : comedie (comentariu, rezumat, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție, relația dintre două personaje, modul în care se reflectă o temă, particularități ale comicului de situație, caracterizarea personajelor: Ștefan Tipătescu, Zoe Trahanache, Farfuridi, Ghiță Pristanda și Nae Cațavencu, momentele și construcția subiectului, fișă de lectură, componente de structură și limbaj)
Moara cu noroc de Ioan Slavici: nuvelă psihologică, realistă (comentariu, rezumat, momentele subiectului, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție, relația dintre două personaje, modul în care se reflectă o temă, particularitățile unei nuvele, caracterizarea lui Ghiță, caracterizarea lui Lică Sămădăul, perspectiva narativă, fișă de lectură)
Baltagul de Mihail Sadoveanu: roman tradițional și obiectiv (comentariu, rezumat, momentele subiectului, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție ale unui personaj, relația dintre două personaje, particularități ale romanului realist interbelic, perspectiva narativă, caracterizarea Vitoriei Lipan și a lui Nechifor Lipan, fișă de lectură)
Ion de Liviu Rebreanu: roman realist-obiectiv, tradițional (comentariu, rezumat, momentele subiectului, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție ale unui personaj, modul în care se reflectă o temă, particularități ale romanului interbelic, caracterizarea lui Ion și caracterizarea Anei)
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război de Camil Petrescu: roman modern, citadin, subiectiv, psihologic, roman al experienței (Comentariu, tema și viziunea despre lume, Caracterizarea lui Ștefan Gheorghidiu și a Elei, momentele subiectului, etc)
Patul lui Procust de Camil Petrescu: roman modern, citadin (Comentariu, eseu, tema și viziunea despre lume)
Enigma Otiliei: roman de tip balzacian, bildungsroman, tradițional, citadin, obiectiv (comentariu, rezumat, tema și viziunea despre lume, particularități de construcție ale unui personaj, relația dintre două personaje, momentele subiectului, perspectiva narativă, caracterizarea personajului principal, condiția femeii, construcția personajelor realiste, trăsături ale romanului, elemente de structură, compoziție și limbaj)
Moromeții: roman traditional, obiectiv, realist (tema și viziunea despre lume, modul în care se reclectă o temă, particularitățile romanului postbelic, caracterizare Ilie Moromente, Catrina, momentele subiectului, etc)
Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă: basm (tema și viziunea despre lume, caracterizarea personajelor, demonstrație basm)
Iona: parabolă dramatică (particularități ale unei drame postbelice, tema și viziunea despre lume, particularități ale textului dramatic, construcția subiectului, etc)
Alexandru Lăpușneanul de Costache Negruzzi: nuvelă istorică aparținând perioadei pașoptiste (comentariu, tema și viziunea despre lume, caracterizarea personajului principal)
Zmeura de câmpie de Mircea Nedelciu: roman postmodern, scris după 1980 - doar pentru profilul uman
Femeia în roșu de Adriana Babeți, Mircea Mihăieș și Mircea Nedelciu: roman postbelic, postmodernist, realist, scris după 1980 - doar pentru profilul uman

Pentru Bacalaureat este obligatoriu și studiul următoarelor texte:
Despre criticismul maiorescian
Eseu Titu Maiorescu: Junimea și Convorbiri literare
Despre modernismul lovinescian

| aXy99 a răspuns (pentru devilshelp):

De precizat ca ultimele nu au picat niciodata, iar traditionalism nu iti va pica decat la alegere (deci vei putea alege simbolism spre exemplu).

| Rikky111 explică (pentru devilshelp):

Mulțumesc frumos! Dar ultimele chiar sunt obligatorii? La școală nu am făcut așa ceva și mai am 6 zile până la bac

| devilshelp a răspuns (pentru Rikky111):

Cu placere! eu asa am gasit si era cel din 2018. nu s-au dat niciodata, cum a zis aXy99, dar poti sa le citesti pentru orice eventualitate

5 răspunsuri:
| Ionut58282856 a răspuns:

Ai frate google happy

| Rikky111 explică (pentru Ionut58282856):

Pe Google sunt numai prostii. Le amestecă cu cele de la uman