| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de cartea " Doamna Bovary "? cei care ati citit-o cum vi s-a parut? Sincer vreau s-o citesc pentru ca e un clasic si vreau sa stiu daca are erotisme in ea, daca are o dau cuiva happy

Răspuns Câştigător
| Marian_Catalin_1982 a răspuns:

Mie personal nu mi-a placut cine stie ce, dar in general este ceva ce-mi displace la literatura franceza. Cu toate astea am dus-o pana la capat, a avut si parti bune care ma facea s-o continui.
Si da, citeste-o linistit, nu are nimic erotic explicit, poate doar imoral datorita alegerilor care le facea personajul principal.

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Omule! A fost scrisa in secolul XIX! Pe vremea aia nu exista Sandra Brown, iar cititorii erau cel putin la fel de puritani ca si tine!
Citeste cartea si invata sa nu te mai scandalizezi din orice.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Hai nu intra cu atacuri la persoana, am cerut o parere si nu o critica. Nu ai de unde sa ma cunosti asa ca nu ma judeca!

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru anonim_4396):

DUPA ce cauti in DEX cuvintele "puritan" si "a se scandaliza", spune-mi si mie, te rog, care ar fi atacul la persoana.
Intr-adevar, nu te cunosc dar, dupa felul in care ai formulat intrebarea, nu mi-e greu sa-mi dau seama cam ce si cum gandesti. Inclin chiar sa cred ca, de fapt, pentru tine, a citi o carte cap-coada e o adevarata aventura. Una la care te inhami o data-n viata.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Prietene eu nu te-am invitat sa ma jignesti, am cerut o parere. Daca nu poti sa spui ceva bun macar nu mai spune nimic, asa ca te rog sa-ti vezi de treaba.

| gelu1970 a răspuns:

Cred ca e una din operele ce trebuiesc citite. daca te astepti la erotisme tip "super one" atunci mai bine o lasi balta.
PS: cartea nu merita citita pentru "erotisme".

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

N-ai inteles ce voiam sa zic. Mie nu-mi plac cartile erotice sau cu tenta erotica si de asta am cerut o parere happy

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca am fost mult prea ironic. citeste cartea. ti-o recomand. o sa vezi ca merita. e pe lista operelor literaturii universale ce nu trebuie ratate.
bafta.

| NAdrian a răspuns:

Poti sa o citesti, Flaubert e un clasic mare.