| meandme111 a întrebat:

Ce parere aveti de cartea "Elevul Dima dintr-a saptea" de Mihail Drumes? povestiti-o daca ati citit-o)))

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai bine citeste-o tu decat sa stea cineva pe aici sa ti-o povesteasca.

| meandme111 explică (pentru darrio2007):

Dar eu vreau sa stiu despre ce se vorbeste in ea sa vad daca e interesanta sau nu

| darrio2007 a răspuns (pentru meandme111):

Exact.Citeste-o.Se gaseste la orice biblioteca.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mi-a placut! Am citit-o acum circa 30 de ani. N-am lasat-o din mana o zi intreaga.

| corolav a răspuns:

În afara faptului că e una din cărțile care a încîntat adolescența fiecărui școlar, începînd cu anii 30 și pînă acum, e de menționat faptul că această sintagmă „dintr-a șaptea" trebuie tradusă prin „dintr-a XI-a".
În perioada interbelică, în România, liceul începea imediat după clasa a IV-a, ( vezi Grigore Băjenaru „Cișmigiu Et Compania"). După terminarea clasei a IV-a se dădea examen de admitere și primul an după acest moment se numea „anul I de liceu". Clasa a VIII - a de liceu, de la acel moment, era echivalentul clasei a XII - a de astăzi.
În clasa a VIII - a elevii aveau deja aproape 19 - 20 de ani.
Deci, o veritabilă idilă ( adolescentină) era un lucru cît se poate de obișnuit.

| OohAnamaria a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea este fascinanta.O ador.De altfel, si toate operele lui M. Drumes.Citeste-o.Nu o sa-ti para rau

| o1cristina a răspuns:

Este foarte buna pentru orice adolescent. http://bit.ly/1M6ToUK