| IonutPetre12 a întrebat:

Ce parere aveti de cartile de dezvoltare personala? Eu am ajuns la concluzia ca 2, 3 carti sunt bune.Dar de la 10 carti in sus deja se repeta si sunt cam trash. Dupa ce am citit 50 de carti, nu am ramas cu aproape nimic, nu m-au schimbat.Mai sunt unii care se lauda cu sutee mii de carti de dezv p citite)

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Cartile de motivatie sunt vanzare de bullshit si fake it till you make it.

| Digikey a răspuns:

In cazul tau se pare ca n-au avut niciun efect.

| RKBlue a răspuns:

Cartile de dezvoltare personala nu sunt pentru a te schimba.
Ele iti dau ideile si niste sfaturi, pe care trebuie sa le aplici si chiar modifici pentru persoana ta, daca vrei.
La cate carti s-au scris despre acest subiect, nici nu ma mira ca multe sunt gunoi.De ce?
Cand e vorba de romane(de orice tip), poezie, si alte tipuri de literatura, ai nevoie de imaginatie, inspiratie si munca.Cand scrii ceva despre dezvoltare personala, psihologie.depresie,etc trebuie sa fie fapte dovedite, in mare parte(uneori mai poti scrie si presupuneri,dar trebuie sa precizezi ca sunt doar atat).

Din ce am observat, aproape orice carte, indiferent de genul si/sau semnificatia ei te poate ajuta sa iti devolti personalitatea, sa observi ceva nou la tine, etc.

| AlinMrs a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa te dezvolti. Ca si parere personala cea mai buna metoda de dezvoltare personala indiferent de domeniu e sa nu o inveti citind, ci sa mergi pe teren unde e nevoie si sa inveti din experienta proprie. In felul asta poti sa iti depasesti zona de comfort si sa inveti din situatii/experiente care ti se potrivesc tie personal. Si asta nu o poti invata din carti, bafta.

| Drkurt01 a răspuns:

Sunt de acord cu tine. Eu nu citesc carti de dezvoltare personala.
Cea mai buna metoda de a te dezvolta personal e sa citești orice alt tip de carte.
E doar un lucru foarte la moda acum, dar nu te ajuta cu nimic.
Ma uimește cum peste tot vezi astfel de recomandari de la toata lumea, dar cand am zis: "hai fie, trebuie sa fie buna daca toata lumea de pe net zice asta". Cand am inceput s-o citesc era atat de basic ca pe la jumatate am renuntat. Cam asta e ceea ce se scrie acum, iar majoritatea oamenilor sunt plătiți pentru a le face publicitate, presupun.
De ce au cartile astea succes? Pentru ca e ceea ce se cere. Clickbait.
Nimeni nu mai e mulțumit cu el insusi, etc. Din cauza social media, internet si ceea ce se promoveaza in general in societate, etc.
Si deci nimeni nu mai e fercit si cauta răspunsuri din diverse surse, dar nu e ca oamenii nu stiu deja ce trebuie sa faca... E mai greu sa pui in practica, iar societatea iti pune si bete-n roata cateodata.
Iar cartile de dezvoltare personala te impiedica si mai mult sa faci acea schimbare.
Bafta.