| Solix a întrebat:

Ce parere aveti de cartile motivationale si de dezvoltare personala sau de self help? Ajuta? Ai citit? Te-a ajutat? Ce?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Is cateva sfaturi pe care poti sa le pui in practica si te ajuta, dar efortul cel mai mare la tine e sa te schimbi

| Lioana a răspuns:

Sunt bune. Te fac mai optimist si mai încrezător în forțele proprii. Îți dau o alta perspectiva asupra vieții.

| Dalmore a răspuns:

Singurul lucru care te ajuta in viata asta e sa actionezi.
Actioneaza, iesi din casa, fa lucruri, interactioneaza. Nu o sa te ajute statul in fund cu o carte in mana sa-ti schimbi gandirea sau sa gasesti sensul vietii. Daca vrei sa afli sensul vietii, citeste filosofie. Cartile de dezvoltare personala au devenit o afacere, pentru ca sunt usor de scris, aceleasi idei formulate cu alte cuvinte la nesfarsit, nu trebuie sa ai skill-uri reale ca sa scrii o carte de gen si oamenii sunt lenesi, prefera vorbe frumoase decat sa iasa din casa si sa invete lucruri pe propria piele.
Lecturarea a 100 de carti motivationale nu o sa te ajute cand o sa intampini o problema in viata reala. Experienta da.

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna! In cazul meu cartile motivationale s au dovedit a fi un real ajutor. Eu am citit cateva din seria Osho. Osho a fost un filozof indian(el nu a scris nicio carte, dar aceste carti au fost scrise in urma unor interviuri aacordate de acest filozof). Sunt foarte bune si usor de citit deoarece nu contin termeni de specialitate, si sunt axate strict de definirea caracterului si personalitatii cititorului. Iti vei da seama din titluri despre ce este vorba in fiecare(sunt despre frica, curaj, rebeliuni,.di alte subiecte.)
Sau incearca acele carti de psihologie despre limbajul trupului, vei invata cum sa ai autocontrol(cel putin in cazul meu asa au functionat). Acum depinde si cu autor rezonezi tu mai bine. Sper ca te am ajutat. happy

| MarcoXD a răspuns:

Este bine sa te cunosti tu insuti pe tine in loc sa consumi banii pe carti de dezvoltare personala.