| svenhassel13 a întrebat:

Ce părere aveți de cărțile vechi, de la anticariat?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că sunt vechi.

| zurick a răspuns:

Nu-mi pasă ca o carte să fie nouă ( sau orice alt articol ) aşa că îmi plac mult cărțile mai ieftine laughing De altfel, prind iar viață în posesia altcuiva.

| gabicoo a răspuns:

Dacă nu ai alergii la acarieni și mucegai pot fi achiziționate fără grijă!

| mentholinks a răspuns:

Ma gandesc ca nu sunt asa calitative nici la continut, altfel nu mai ajungeau acolo.

| darrio2007 a răspuns (pentru mentholinks):

Ba dimpotrivă. Daca ar fi cum spui nu erau acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumpărat cărți de la anticariat, mai ales opere care nu se mai retipăresc și pe care le poți citi doar în formulă apărută în 1900 toamna. M-a interesat de pildă ce se citea pe vremea lui Ceașcă și bineînțeles că nu am găsit pe niciunde acele titluri. Anticariatul a fost singura soluție.

Mai e și problema autorilor români pe care editurile nu mizează mult și nu tipăresc un număr mare de exemplare (mai ales în cazul cărților de poezie). Doar anticariatele ce mă mai pot salva, dacă mă trezesc târziu și nu se mai găsește ce îmi doream.

De regulă nu sunt făcute praf. Cărțile trec printr-un proces de selecție, iar dacă au un defect, se mai scade din preț. Mi se pare un târg cinstit.

| 19flo79 a răspuns:

O parere foarte buna! happy