| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de lucrările lui Dr.Peale(Norman Vincent Peale)cum ar fi "Forța gândirii pozitive"dar și altele? L-ați citit? Ce impresie v-a lăsat? V-a ajutat?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O Impresie de predică a unui pastor pocăit emigrat în România ca să ne salveze de Satana.
Ca să îți dau un exemplu cât valorează gândirea pozitivă.
Dacă mergi să urci pe Everest și sapi prin zăpadă dai de cadavrele înghețate ale unor oameni foarte bine motivați care au pornit să cucerească Everestul cu forța gândirii pozitive.
=====
Uite un citat din el.
Repetiția aceluași gând sau a unei acțiuni fizice dezvoltă o obișnuință care repetată în mod frecvent, devine un reflex automat.
Inafară de faptul că spune o banalitate de te doare capul când citești, ea se poate traduce astfel.
Ai gânduri de sinucidere, le tot repeți, ele devin reflex automat.
Așa că, atunci când o și faci, o faci din reflex, nici nu îți dai seama când ai trecut dincolo.
Alta. O pace interioară, să fii armonios și fără stres,
este cel mai ușor mod de existență.
Știi cum sună asta în traducere mai exactă pentru mine?
Când dimineața pe răcoare,
Te trezești fără efort,
Și nimic nu te doare,
Să fii sigur că ești mort.
Alta care îmi place tare de tot.
Cu cât te pierzi pe tine însuți în ceva mai mare decât tine,
cu atât mai multă energie.
Da, de exemplu când te scufunzi mai adânc în ocean care este mai mare ca tine. Când ajungi la fund, ești plin de energie.
Read more at: https://www.brainyquote.com/authors/norman_vincent_peale