| Toma_Catalin_1998_XePV a întrebat:

Ce părere aveți de următoarea poezie:
Peste deal și peste munte
Coboară o pasare cărunte
Coborând nițel nițel
Pe platoul de pe cer

Și se simte că-i vânată
De uli-ul ce o așteaptă
Și tot fuge de îndată
Pana ce scapă nevătămată

Benny, cățelul meu
În țoță doarme și el
Unde-i cald și este bine
Orice câine își revine

De la patrulat seara prin curte
Pană la răsărit
Să prindă hoțul cel necinstit

Să nu uităm și de moțată
O pisică răsfățată
Ce mormăie de-ndată
LA câinii de la poarta

Rog seriozitate!
Vă mulțumesc pentru înțelegere!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Este poezie foarte frumoasa, nu te lasa influentat de invidiosii care stiu doar sa critice.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O poezie agramată.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Serios. O părere proastă. Dar nu spun asta ca să te descurajez, ci dimpotrivă.

| johnnny123 a răspuns:

Depinde de varsta autorului.

Daca este compusa de un copil de 5 ani, atunci este o poezie remarcabila.

Este insa din ce in ce mai putin remarcabila pentru fiecare an in plus pe care-l are autorul, devenind de-a dreptul stupida de la 12 ani incolo.

| Michaeel a răspuns:

Foarte frumos.Indraznesc sa spun ca vad talent, dar desigur mai ai nevoie de antrenament.Nu o spun ca o jignire deoarece poezia este buna si creativa dar pare ca se duce de la un subiect la altul.Ai scris prima data despre pasarea cărunta, apoi ai mers la câine si ai încheiat cu pisica.Nu prea are sens.Trebuie sa ramai pe subiect, sa dezvolti cat mai mult ideea.Ai fi putut face o poezie melancolica si sa scrii despre cum pasarea este vanata de uliu si pana la urma este prinsa si omorata. Oricum te felicit ca ai reusit sa scrii o poezie de unul singur dar trebuie sa mai exersezi si sa citesti mult pentru a reusii sa iti formezi un limbaj literal.

| Andresso a răspuns:

"uli-ul", ai scris gresit. Se scrie "uliul"

| Confuzul9din10 a răspuns:

Pai pentru mine par niste cuvinte puse una langa alta care rimează forțând parca sa instaleze un tablou de la tara netransmitandu-mi decât chinuiala prin care scriitorul a trecut că să o compună. Nu s-a facut la inspirație ci la vointa.
Si sa nu uit ca îmi da impresia că a compus-o un copil de clasa a cincea.
Fara suparare. Aceasta este parerea mea