| DragosConstantin a întrebat:

Ce părere aveţi despre această poezie?

Îndepărtându-mă de viclenia iluzilor,
Păşind într-o lume a speranţelor,
Unde pot auzi strigătul gândurilor,
Lăsând în spate tărâmul umbrelor.

Pot să privesc cu mintea tainele ce mă-ncojoară,
Abandonând emoţiile mârşave de odinioară,
Pe care alţii uitând de viaţă le-mbrăţişară,
Fără să judece că au trecut în lumea imaginară.

Multe greşeli am putut face,
Chipuri false începând să mă-mbrace,
Neputând să fac cu inima mea pace,
Căci trăiri pătate au început să mă joace.

Urmărind calea purificării sufletului,
Am ajuns la Porţile Sfinte ale Divinului,
Întinzându-mi mâna destinului,
Trecând peste ispita trecutului.

Pleşa Dragoş Constantin „Vindecarea"

15 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Merge, e bunicica, dar prima strofa cumva nu prea se leaga intre ele versurile, totusi nu e chiar asa de rea dar nici buna, undeva pe la mijloc! Parerea mea! Bafta, urmatoarea va fi mai buna! happy

| Seby90 a răspuns (pentru lpavel):

Sunt sigur ca mananci literatura pe paine si te si pricepi.

Personal imi place. Cel putin ai incercat sa tii un ritm si sa ai o rima. Era bine si daca spunea si ceva poezia in afara faptului ca ai trecut peste o greutate, asta inteleg.

| lpavel a răspuns (pentru Seby90):

Ce vrei sa-mi zici cu asta!?

| DragosConstantin explică (pentru lpavel):

Mersi...poţi să fi sigur că o să fie mai bună happy

mira
| mira a răspuns:

Este un inceput promitator. Poezia cere mai multa concentrare.A ta este prea lunga totusi.

| Kaℓi a răspuns:

De ce folosesti atat de mult gerunziul? nu e deloc liric, e contraindicat poeziei happy
In rest, e slabut de tot.
"viclenia iluzilor"
"emoţiile mârşave"
"trăiri pătate au început să mă joace"
big grin

| DragosConstantin explică (pentru Kaℓi):

O să mă perfecţionez.

| Atotstiutorul a răspuns:

O ghena!

| Elena1396 a răspuns:

Daca vrei sa iti raspund obiectiv, nu e pe placul tau ce o sa iti spun! Imi place ca ai incercat sa faci o rima.Sincer ai multe greseli(se vede ca esti incepator), folosesti termeni nu tocmai usor. Emotiile nu sunt marsave, cum poti privi cu mintea tainele care te inconjoara? Poti privi cu mintea un secret? Cand esti intr-o lume imaginara nu judeci fiindca iti dai frau liber imaginatiei si multe alte greseli.De ce nu ai un continut mai simplu? Termeni mai simpli. Exerseaza scriind poezii simple si apoi complicate.Nu iti va iesi bine daca incepi din prima cu ce e mai greu. Daca vrei sa ma asculti si sa scrii ceva mai usor pe urma stapanesti si partea mai grea.Nu mi se pare ca e scrisa logic, cand am citit-o nu mi-am putut imagina ce se va intampla.Cand scrii o poezie trebuie sa il fascinezi pe cititor.Ai inclinatie, dar trebuie sa lucrezi mult! Eu scriu alt gen de poezii, dar daca vrei o pot modifica putin pe a ta, sa vezi daca e bine.Ce zici?
Nu o zic cu rautate, doar iti atrag atentia.
Daca exersezi vei scrie poezii foarte frumoase.
Tu esti multumit de ce ai scris? Iti place tot continutul?
Ai mai putea modifica ceva? Pune-ti intrebari de fiecare data

| DragosConstantin explică (pentru Elena1396):

Vreau ca să fiu criticat, pentru că numai aşa pot ca să realizez data următoare o poezie mult mai bună şi plus că vreau să învăţ din greşeli. Poţi să o modifici...nu mă supăr.

| Elena1396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Iti multumesc! Maine lucrez la ea si daca imi permiti o trimit in mesaj privat.
Eu tocmai de aia am incercat sa iti spun ce cred eu, ca sa faci ceva mai bun.
De-abia astept sa iti trimit poezia

| DragosConstantin explică (pentru Elena1396):

Ok...aştept să-mi trimiţi poezia.

| Elena1396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Gatahappy

| Elena1396 a răspuns (pentru DragosConstantin):

Am incercat sa iti trimit poezia, dar nu se poate.
Imi spune ca tu esti un utilizator senior, iar ei junior si nu imi da voie sa iti trimit mesaj.
Ai adresa de facebook? Imi trimiti in mesaj privat adresa de facebook sau e-mail, te rog?

| DragosConstantin explică (pentru Elena1396):

Acuma.