| Crs a întrebat:

Ce parere aveti despre cartile din seria Twilight? Am inceput sa citesc primul volum, Amurg si imi place extrem de mult. Cine a mai citit cartile? Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu le-am citit!love struck Si vreau sa spun ca mi-au placut foarte mult!love struckLa inceput nu eram asa interesata de aceste carti dar cu timpul am inceput sa nu le mai las din mana pana nu le-am terminat big grin Merita cititewinkinglove struck

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu nu am citit "Amurg", dar macar vreau sa citesc "Luna noua" big grin. E mult mai interesant sa citesti o carte dupa care este facut un film pentru ca in carte sunt mai multe scene din care in film nu le prea observi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai eu le-am citit
prima carte mi s-a parut extrem de interesanta chiar daca toata acctiunea a fost lasata spre finalul cartii si nu a fost prea lung, am reusit sa ma indragostesc de serie si abia asteptam sa trec la a doua.
luna noua mi-a placut dar unele lucruri erau exagerate.de ex situatia devine patetica cand Bella dupa un an tot sufera si sufera dupa un singur baiat...adica ce, nu putea sa-l uite? ce atatea crize doar avea un prieten foarte bun langa ea? in fine iar actiunea a fost lasata pe ultima suta de metrii dar in general a fost faina
in a treia nu stiu de ce nu ma mai bucuram asa de tare de relatia dintre cei doi Edward si Bella poate pentru ca imi parea rau de Jacob si vroiam ca Bella sa fie cu el... fata aia da dovada de mult egoism. ea se casatoreste cu Edward dar tot nu vrea sa renunte la Jake si ii tot da sperante facandu-l sa sufere. apoi la final isi da seama ca e indragostita de amandoi.(ce prostie, de parca poti fi indragostit de doi in acelasi timp).
a patra carte.nu comm prea mult despre ea. nu mi-a plack chiar fff mult dar nu a fost chiar rea. dupa parerea meatotul se termina prea bine pentru toata lumea, nimeni nu pierde. nu-i nimic interesant:Bela e un pic cam obsedata, Jacob o iubeste pe fiica fostei lui iubirii si unele scene iti provoaca rau. Oricum relatia dintre Edward si Bella e prea perfecta
Eu cred ca povestea trebuia sa se termine cu moartea unuia dinre Edward si Jacob pentru a trece peste situatia aceea stransa.ar fi dat cartii ceva dramatism
in schimb cel mai enervant personaj devine chiar Bella. este chiar ciudat, nu?

cartiile sunt bune de citit...doar cateva lucruri care nu-mi plac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt foarte frumoase cartile...si nu moare nici Jacob nici Eward.deoarece in Zori de zi Jacob se indragosteste de Renesmee

| MariuZ a răspuns:

Cartea mereu va bate filmul, indiferent de titlu. Dar nu te lasa si tu absorbita total de poveste, ca atatia multi altii. Si dupa ce termini cu "Twilight" - incearca "Pentru cine bat clopotele" de Hemingway, daca iti place acest gen de scriere. Bafta si spor la citit!

| dya a răspuns:

Si eu am citit prima carte,, Amurg" si le am pe toate dar nu le-am citit inca tot... mie imi plac sunt foarte faine si actiunea, si personajele si totul chiar! le ador:X Merita citite si cumparate

| Elena_1106 a răspuns:

Pai in afara faptului ca ti-am zis cum se termina sunt super mistok cartile dar nu ma impresioneaza foarte mult am citit si alte carti tot cu vampiri si pot spune ca depaseste enorm de mult nivelul la care se afla Twilight
scuze pentru fani am fopst si eu una pana sa citesc si alte carti cu vampiri

| roksyk a răspuns:

Mie mi se pare, personal, o poveste de dragoste destul de ok, gen "Frumoasa și Bestia", sau poate chiar "Romeo și Julieta". Eu am citit toate cele 4 volume, plus al cincilea de pe site-ul autoarei ( incă nu a fost publicat ) și drept să-ți spun am răsmas plăcut surprinsă. Personajele sunt foarte vii și se maturizează pe parcurs, aș putea spune. Supranaturalul dă farmec cărții, dar uneori poate ți se va părea ușor siropos.
Într-adevăr, față de carte, filmul e praf în ochi, deși actorii sunt super-renumiți și, mă rog, talentați.
Eu îți recomand cărțile cu căldură, deși tu vei hotărî dacă îți plac sau nu. :*

P. S.: Poate intriga este cam lungă, la fiecare volum, dar finalul e mereu interesant.

| Anonim_5812 a răspuns:

Cel mai mult mi-a placut Breaking Down. Am inceput sa plang mai spre sfarsitul cartii blushing

| BitzyMa a răspuns:

Eu le-am citit pe toate. O mai am pe aceea care a aparut acum de curand din perspectiva lui Edward.Sun foarte frumoase! Mai ales a 4-a cartehappy! Mai multe nu iti mai spun pentru ca nu ma mai opreschee hee. Cartile sunt minunate, merita citite dar filmele sunt total deviate. Pierd parti esentiale si alte lucrurichatterbox

| BitzyMa a răspuns:

Nu este doar un zvon. A 5-a carte chiar a aparuthappy
Mi-au cumparato ai mei ieri.Am apucat sa citesc doar primele 12 capitole.