| cnvv a întrebat:

Ce parere aveti despre "Elogiul nebuniei" de Erasmus din Rotterdam?
Noua ne-a recomandat-o profesorul de istorie; am citit-o si mi s-a parut o carte geniala. Daca as putea, as pune-o drept lectura obligatorie pentru fiecare clasa.

2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Da, e buna cartea, dar a citit-o macar unul (tu) pentru ca a stiut profesorul cum va abordeze. E vorba de metoda lui buna, cartea e doar partea vizibila. E simplist sa pui o carte ca lectura obligatorie, elevii ar privi-o ca pe o povara, mai ales ca nu e accesibila pentru toti.

| tudorvolcano a răspuns:

Ar trebui să fie obligatorie la ora de istorie biografia lui Desiderius Erasmus, dat fiind faptul că a fost un personaj foarte important în istoria Occidentului,