| Marie_Roze_1990 a întrebat:

Ce parere aveti despre "Hotul de carti" de Markus Zusak?

5 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Am văzut doar filmul, care a fost înfricoşător de grozav.

Acum citesc cărţile cerute de profa de română şi nu prea am timp, însă mi-am propus să-i descopăr stilul lui Zusak în vară.
Sincer, nu ştiu de ce m-am justificat şi am postat aici.

| CartideCitit a răspuns:

"Hoţul de cărţi" este o carte frumoasă pe care nu o mai laşi din mână până nu o termini. Citeşte recenzia cărţii aici:

http://www.cartidecitit.ro/......rkus-Zusak

Lectură plăcută!

| Catacombe a răspuns:

Cartea este una geniala. Are foarte multe descrieri, evenimente, dar si multe persoanaje care sunjt fantastice. Cartea este una exceptionala, dar filmul lasa de dorit. Cele mai frumoase si intreresante parti din carte au fost scoase si s-au pus altele noi in film. Cartea merita un 9.5 iar filmul nu mai mult de 5. Sper sa te-am ajutat

| Biuq a răspuns:

Descriere :Este anul 1939. Germania nazistă. Ţara îşi ţine răsuflarea. Moartea nu a avut niciodată mai mult de lucru, şi va deveni chiar mai ocupată. Liesel Meminger şi fratele ei mai mic sunt duşi de catre mama lor să locuiască cu o familie socială în afara oraşului München. Tatăl lui Liesel a fost dus departe sub şoapta unui singur cuvânt nefamiliar - Kommunist -, iar Liesel vede în ochii mamei sale teama unui destin similar. Pe parcursul călătoriei, Moartea îi face o vizită băieţelului şi o observă pe Liesel. Va fi prima dintre multe întâlniri apropiate. Lângă mormântul fratelui ei, viaţa lui Liesel se schimbă atunci când ea ridică un singur obiect, ascuns parţial în zăpadă. Este Manualul Groparului, lăsat acolo din greşeală, şi este prima ei carte furată. Astfel începe o poveste despre dragostea de cărţi şi de cuvinte, pe măsură ce Liesel învaţă să citeasca cu ajutorul tatălui ei adoptiv, care cânta la acordeon. În curând, va fura cărţi de la incendierile de cărţi organizate de nazişti, din biblioteca soţiei primarului, şi de oriunde le mai putea găsi. Hoţul de cărţi este o poveste despre puterea cuvintelor de a creea lumi. Cu o scriitură superb măiestrită şi arzând cu intensitate, premiatul autor Marcus Zusak ne-a dăruit una dintre cele mai durabile poveşti ale timpurilor noastre.

| Marie_Roze_1990 explică (pentru Biuq):

Am cerut parerea ta nu descrierea de pe spatele carti...