| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre poezia contemporană?

21 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Care poezie? Ah, daa, aceea fără râmă și fără ritm. Am părerea că nu e poezie, dar îi zice așa.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Urasc slam poetry.

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Nu despre asta era întrebarealaughing

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

E tot ce stiu rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Https://www.youtube.com/watch?v=8-BLjdEpGbE

am găsit un poet / scriitor tare

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

e pe bune?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Da, a și publicat, caută-l pe Facebook, acum e rezistentrolling on the floor

| EcceHomo a răspuns (pentru anonim_4396):

Candeşte a sandilou, ca să parafrazăm poetul.happy

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Are cititori?

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Bă...sper că nulaughing
dar văd că omul e activist în Miliția spirituală, ong-ul ăla care vară de vară organizează tabere de neomarxism în munți, poate curând va scrie o carte despre războiul de gherilă din Piața Victoriei...și-l vor citi toți prietenii lui rezistenți

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Https://i.imgur.com/vgWEPbp.png

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa devina neurochirurg.

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Tipul ăsta cică se ocupă de cultură în România...laughing

| Thecurious a răspuns (pentru Thecurious):

E o aluzie la spalarea pe creier.

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

E o cultură proprie.
Și romii, care inconjoara băncile cu peturi de bere și fac "covorașe" de coji de semințe, formează o minicomunitate culturală.

| Mayar a răspuns:

Mai, am impresia ca sunt o mare porcarie, fiecare scrie ce ii trece prin cap fara sa tina cont de melodicitate si alte caracteristici ale poziei care acum nu imi vin in minte, dar care contribuie la o buna armonie a acesteia. - nu am chef sa caut acum pe net care sunt.
Mai nou, poeziile sunt 'moderne' - adica nu se pune atata grija si gandire in ele, eu asta am vazut. Nu inteleg de ce... oamenii se presupune ca devin tot mai inteligenti, pe cum trec secolele...

| Thecurious a răspuns:

Majoritatea sunt ambiguizate.
Pot fi interpretate din multe puncte de vedere spre deosebire de cele clasice.

| Thecurious a răspuns:

In România, un poet caștigă foarte puțin din publicații.
Arta, in care e inclusă si poezia, nu mai e de interes.
Mai bine îți cumperi un colțar scump decat un tablou original.
De ce sa te hrănești spiritual, daca poți să bei o bere la terasa.

| anonim_4396 explică (pentru Thecurious):

Doar în SUA se poate trăi din scris, și din scris proză. Nicăieri în lume poeții nu trăiesc din ce scriu. happy

| Thecurious a răspuns (pentru anonim_4396):

Literatura pornografica pare rentabila.

| Anonim9114562123 a răspuns:

Sunt frumoase poeziile lui Ana Blandiana spre exemplu, dar tot Mihai Eminescu rămâne cel mai mare poet.