| Mozak a întrebat:

Ce parere aveti despre romanul 'Un veac de singuratate' scris de Gabriel Garcia Marquez?

Răspuns Câştigător
| Anonymous412 a răspuns:

Parerea mea este ca:
Cuprinde portrete memorabile desprinse parcă din basme cu eroi și femei aprige, cu neisprăviți și târfe, cu bătrâne care se încăpățânează să rămână în viață și cu bătrâni care mor și se reîntorc pentru a-și ostoi singurătatea din lumea de apoi. În familia Buendía, atinsă de un doliu aproape permanent, bărbații sunt măcinați de patimi și au parte de destine tragice, iar femeile au măruntaie de piatră și sunt mai rele decât catârii. Dacă nu sunt consumați de patima războiului, a femeilor sau a cocoșilor de luptă, bărbații Buendía se pierd în vise nebunești și delirante, în experimente fără sorți de izbândă.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Mi-a placut mult. Mai exact, parerea in ce chestiune legata de roman?

| Mozak explică (pentru minrest):

In general.

mira
| mira a răspuns:

Excelenta.