| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ultima poezie pe care am scris-o?

Mirosul tău de trandafiri

Cu-aluri de primăvară,

Imi răscoleşte amintiri

Cu mângăierea tandră.

Mirosul tău de liliac

Loveşte drept în ţintă,

Puternic afrodiziac

Ce corpu-mi excită.

Mirosul tău fermecător

Miros divin de floare,

Mă ţine treaz, dar visător

La ceas târziu în noapte.

9 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Salut! Cred ca ai exagerat cu mirosul.Pa,pa.

| corolav a răspuns:

Salut!
Te ştiam campion la întrebări, în care ne dovedeai că nu prea ştii nimic. Nu ştiam că ai şi veleităţi de poet.
Dar şi aici ne dovedeşti acelaşi lu cru. Nu prea le ai nici cu poezia.
Şi, de data aceasta nu sînt sigurul care ţi-o spune.
Cel mai bun sfat pe care ţi-l pot da.
Citeşte ce scriu alţii ( la literatură mă refer), ia notiţe, fă-ţi fişe, caută şi lucrări de teorie şi critică literară şi apoi încearcă să revii peste vreo 10 ani.
Poate vei fi alt om atunci.

| corolav a răspuns:

Cît despre ultima ta poezie pe care ai scris-o, sincer m-aş bucura...să fie ultima.

| croissant a răspuns:

Rupe foaia si arunc-o, prea mult MIROS, nu imi place.

| mary4048 a răspuns:

Sarac baiat, s-a imbatat
De-atat miros de primavara!
Si liliacul din chilot
Si trandafirul din ciorap
L-au excitat atat de mult
Ca are doar rahat in cap!

| LSMM a răspuns:

Salut!
Într-adevăr, repetarea cuvântului "miros" la fiecare început de strofă devine obositoare. Ai putea să menţionezi o dată imaginea olfactivă, apoi să o descrii doar pe aceea, adăugând - dacă ţii neapărat - asemănarea cu celelalte elemente (dar nu cu toate! Devine încărcat).
În altă ordine de idei, pentru ca poezia să iasă reuşită, abordează oun singur stil: în cazul tău, ori visător, îmbătător, ori erotic. Cele două nu se potrivesc în poezia asta, puteai să realizezi legături mai evidente, mai bine conturate.
Altfel spus, trebuie lucrat la poezie încă puţin. Aştept rezultatul.
Succes!

| meli120 a răspuns:

Cu mangaierea tandra mi se pare iesit din context.Si ultimele doua versuri din a doua strofa nu se potrivesc (nu prea isi au locul; strica rima in locul tau le-as inlocui.Per ansamblu e binisor! Bafta; daca asta e hobbyul ca talent ai!

| escapefromfear a răspuns:

Ca esti prea indragostit de miros de liliac

| Narc0ticZ a răspuns:

Fratioare.ce parfum e ala de miroase a Tutti Frutti? Imi place dar nu sunt genul care sa abordeze o tema ca asta..si eu compun dar nu asa ceva. Da`mi pm la cineva_zis_sofi daca vrei sa vezi arta happy