| Nevroza a întrebat:

Ce poeti imi recomandati sa citesc, in stiulul lui Bacovia. Adica sa vorbeasca despre siguratate, pierderea sinelui, decadere morala. De asemenea, ce poezii va plac, despre aceste subiecte?

23 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

"artistii" de pe wattpad, ce drame scriu aia acolo...

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Adry05):

Daca era si cringe-ul tema poetica...rolling on the floor

| Nevroza explică (pentru Adry05):

Aia te fac sa vomiti rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bacovia ftw. Si dupa aia, da-o pe versuri de metal gothic si funeral doom, cu muzica aferenta. Ca sa iti dau doar doua exemple, My Dying Bride si Eye of Solitude.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Https://imgur.com/a/ERyLAIk Daca Bacovia ar fi trait la inceputul anilor 2000winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PumpkinDoll):

A, nu, nu, fara nulitati de-alde Tokyo Hotel, te rog! Mai degraba asa ceva - https://www.youtube.com/watch?v=G93PW44JKaQ

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba,mie chiar imi plac 2-3 melodii de la Tokyo Hotel, ascult mai mult post-hardcore/screamo, metalcore...ai prins tu ideea, dar sa nu aud de BlackVeilBrides, mi se par LAME rau de tot.LAME.....te-ai prins?=))btw, asta-i melodia mea preferata https://www.youtube.com/watch?v=qsaamq0E964

| Nevroza explică (pentru PumpkinDoll):

Nightcore, Simple Plan-Welcome to my life si MCR-I m not OK

Romania- OLD CHILD si Dred rolling on the floor)

| Nevroza explică (pentru PumpkinDoll):

George Blackovia

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Nevroza):

Nu stau sa le insir pe toate,in prim plan ar fi Funeral for a Friend,Bullet for My Valentine,The Used,Dashboard Confessional, Pierce The Veil, Silverstein, Alesana
Din Romani-Rappa, Nimeni Altu si Specii rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Meh, prea lalaiala pentru mine. La TH am ris de m-am cocosat cand m-am uitat la un clip cu ei pe YT acum ceva ani, ca tot auzeam in stinga si in dreapta de ei. Incearca si tu sa o iei incet-incet spre chestii mai cu balls.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ba,mie asta imi place, mi-au mai zis colegi pe la scoala, aia care ascultau metal sa incerc si eu, am avut un metalitst cand am intrat in a9-a si incepusem si eu sa ascult ArchEnemy, Sabaton, AmonAmarth, Slayer si Slipknot la fel, 5-6 melodii, nu s-o lipit de mine si dupa am dat-o pe InfantAnihilator, TheRingsOfSaturn, Carnifex, Behemoth.Sunt multi care zic ca is ''emo'' dar asculta trupe care n-au nicio treaba,cum ar fitonguearamore,FallOutBoy, TakingBackSunday, GreenDay, Blink182, nu zic ca nu-s trupe bune, dar nu-s emo, Nici macar MCR nu e.Asculta RitesOfSpring, MossIcon si Embrace, astea trei cica ar fi emo autentic si dupa comparale cu alea de sus.Eu de TH am auzit dintr-o carte de romana prin a V-a, daca iti vine sa crezirolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Tokyo Hotel mentionati intr-o carte de romana? Priceless! P.S. Pai buba e cand incepi sa asculti metal fara sa treci prin radacini: Black Sabbath, Deep Purple, Led Zepp, Priest, Maiden, Motorhead...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ion Minulescu, Alexandru Macedonski, Dimitrie Anghel & Charles Baudelaire.
Imi place Acuarela de Minulescu si de Anghel stiu un volum de poezii pe de rost :))

http://www.versuri-si-creatii.ro/......uzstd.html

| PumpkinDoll a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Am copiat linkul gresit, vezi tu pe google

| Nevroza explică (pentru PumpkinDoll):

Mersi! Oare romanticii nu au si ei, deprresive. Adica am inteles ca is singuratici, nu doar simbolistii!

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Nevroza):

Au ca sunt si ei oameni, dar nu le transforma-n arta, n-ar mai fi romantism dupa si ar da-o si ei in simbolismrolling on the floorIn concluzie, fiecare cu ce-l doare.BTW,credeam ca o sa te superi de la gluma aia cu Bacovia, da mi s-o parut amuzantarolling on the floor

| Nevroza explică (pentru PumpkinDoll):

E buna

| Karol1877 a răspuns:

Toata opera lui Emil Cioran. E mai greu dar e foarte profund

| Calancea_Eugenia_1961 a răspuns:

Poeti care sa te linisteasca psihic...

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Calancea_Eugenia_1961):

De ce? Simbolismul si tema mortii te tulbura?rolling on the floor

| Nevroza explică (pentru Calancea_Eugenia_1961):

Eu nu cred ca te relaxezi psihic, atunci cand citesti Riga Crypto si Lapona Enigel sau Testament si Flori de mucegai rolling on the floor