| Anastasiabotnari a întrebat:

Ce pot să spun despre Mihai Eminescu ca filolog?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mihai Eminescu reprezintă întruchiparea geniului creator si culmea cea mai inaltă la care s-a ridicat vreodată spiritualitatea românească. Eminescu este un scriitor de valoare universală, unul dintre marii poeți ai lumii, autor de proză fantastică de talia lui Novalis Eta Hoffmann si Edgar Alle, poet dramaturg care a conceput pe temelii vaste dar nu a avut răgazul sa si finalizeze proiectele, publicist de o exemplară puritate si probitate a constiintei, viața lui Eminescu a fost tragică in esența ei, asa cum tragică este in general viata omului de geniu după cum spunea si Schopenhauer, se opune vointei oarbe de a trăii, si in care tragismul vine dintr-un surplus de constiintă. Mihai Eminescu a debutat la varsta de 16 ani cu poezia "De -aș avea," în revista Familia de la Pesta condusă de Iosif Vulcan cel care îi schimbă numele din Eminovici in Eminescu. Eminescu moare la data de 15 iunie 1889. O seara frumoasa c am atit am gasit, sper sa te ajute, ce clasa esti? Si ce varsta ai. Multumesc.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, sarut mîna.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca vrei sa te muti la profilul tehnologic.
Daca nu ai idee despre o tema, care pana si eu, la mate-info as putea s-o fac... mi-e mila de tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru LPCTSTR):

In loc sa o ajutati va bate ti joc de ea sa va fie rusine daca erai asa tare o ajuta-i dar doar gura e de tine,

| Anastasiabotnari explică (pentru LPCTSTR):

Nimeni nu te-a intrebat despre nivelul meu de cunostinte, daca stiai ceva era sa ma ajuti, dar asa ti-ai arătat cat de " destept" esti.

| IIIshaneIII a răspuns:

Poti spune ca in loc sa citeasca, isi sufla mucii pe fiecare fila a cartii de matematica si de aia a ajuns asa prost incat sa scrie poezii

Răspuns utilizator avertizat