| basketball16 a întrebat:

Ce romane clasice imi recomandati?
Pana acum, mi-au placut foarte mult Jane Eyre, La rascruce de vanturi, Crima si pedeapsa, Anna Karenina, Mandrie si prejudecata.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Razboi si pace (Lew Tolstoi).
Dupa parerea mea este unul din cele mai bune romane din literatura universala. Il citesc periodic, la intervale de cativa ani si ma uimeste totdeauna: fiecare data parca citesc alta carte...

| basketball16 explică (pentru Bula):

Am auzit de razboi si pace, o sa incerc sa-mi cumpar cartea.mersihappy

| anad a răspuns:

Iti recomand sa citesti si romanele Rodicai Ojog-Brasoveanu (considerata o "Agatha Christie a României").

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu toate sunt romane neapărat:
Micutele doamne
Marele Gatsby
O mie noua sute optzeci si patru
Ferma Animalelor
Emma
Soareci si Oameni
Portretul lui Dorian Gray
Fahrenheit 451
Lolita
Oliver Twist

| Cameliapantiru a răspuns:

"Mizerabilii"-Victor Hugo
"Rosu si negru"-Stendhal
"Don Quijote de la Mancha"-Miguel de Cervantes-Saavedra
"Maestrul si Margareta"-Mihail Bulgakov
seria "Sherlock Holmes"-Arthur Conan-Doyle (daca adori romanele politiste ale Agathei Christie, cu siguranta iti va placea mult si aceasta serie)
"Tess of the d'Urbervilles"-Thomas Hardy
"Femeia in alb"-Wilkie Collins

| Deliiiia a răspuns:

Departe de lumea dezlănţuită, Idiotul, Raţiune şi simţire, Necunoscuta de la Wildfell Hall, Să ucizi o pasăre cântătoare...

| basketball16 explică (pentru Deliiiia):

Sa ucizi o pasare cantatoare este printre cartile mele preferate. Efectiv dupa ce citesti acea carte te gandesti la ea mult timp si este plina de invataturi.o ador

| Deliiiia a răspuns (pentru basketball16):

Într-adevăr. Mi-a plăcut că a fost scrisă simplist, din perspectiva unui copil, e o carte pentru toate vârstele, cu un mesaj puternic.

| basketball16 explică (pentru Deliiiia):

Exact!happy

| octaviatatar a răspuns:

Cele doua Diane de Alexandre Dumas

| Anabellaftw a răspuns:

Iti recomand cu incredere romanele polițiste ale Agathei Christie! Sunt super tari

| basketball16 explică (pentru Anabellaftw):

Am o groaza de carti de la Agatha Christie si le-am citit pe toate! Sunt grozave le ador! In sfarsit un fan de-al agatheilaughing