| DeyutzaDeea a întrebat:

Ce romane imi recomandati?

Răspuns Câştigător
| Giutza_Gia_1995 a răspuns:

Mai multe, nu le-am citit dar le am in biblioteca:
Singur pe lume-Hector Malot; La Paradisul femeilor-Emile Zola; O calatorie spre centrul Pamantului Goana dupa meteor-Jules Verne; Insula comorii-Robert Louis Stevenson; Rosu si negru -Stendhel; Catherine de Medicis - Honore de Balzac
Sper sa fie interesante. Bine nu le poti citi pe toate dintr-o data dar in fine.

22 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Demonii de M. Dostoievski

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

A song of fire and ice.Iti ajunge.

| Euletitia a răspuns:

Buna! Eu am sa-ti recomand, dintre romanele citite, doar cele care mi-au placut cu adevarat, atat din literatura romana, cat si din cea universala:
"Elevul Dima dintr-a spatea"-Mihail Drumes
"Panza de painajen"-Cella serghi
"Maitreyi"-Mircea Eliade
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi'-Camil petrescu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Ciresarii"-Constantin Chirita
"La Medeleni"-Ionel Teodoreanu
"Lorelei"-Ionel Teodoreanu
"Pe aripile vantului"-Margaret Mitchell
"Jane Eyre"-Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"-Emily Bronte
"Rebecca"-Daphne du Maurrier
"Lassie se intoarce acasa'-Eric knight
"Colt-Alb"-Jack London
"Doi ani de vacanta'-Jules Verne
"David copperfield"-Charles dickens
"Sfarsitul unei iubiri"-Graham greene
"Madame Bovary"-Gustave Flaubert
"Qvo vadis'-Henryk Sienckiewicz
"Coliba unchiului Tom"-Harriet Beeche-Stowe
Lectura placuta orice ai elge si un an minunat!

| CrazyTeenager a răspuns:

Cele scrise de Agatha Christie.

| LolaLollita a răspuns (pentru CrazyTeenager):

De acord. As mai adauga si Sir Arthur Conan Doyle.

| Predator30 a răspuns:

Dostoevsky daca il intelegi ii fain

| Deliα a răspuns:

Ciresarii de Constantin Chirita.

| Juleuuss a răspuns:

Depinde și de vârstă. Poți citi Cireșarii, Singur pe lume. Baftă!

| adinaiuliana a răspuns:

Singur pe lume-Hector Malot, O calatorie spre centrul Pamantului-Jules Verne, Ion de Liviu Rebreanu, Ciresarii-Constantin Chirita.

| Conner a răspuns:

Mara e minunat

| MishalufLv a răspuns:

Maitreyi de Mircea Eliade

| SirOne a răspuns:

Baltagul, Doi ochi albastri-Tomas Man, Vacanta de craciun, Iluzii pierdute funda?

| Iwliia a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu

| blackyblack a răspuns:

Elevul dima dintr-a saptea( M. Drumes),Nunta in cer ( Eliade), Anna Karenina(Lev Tolstoi), Idiotul(Dostoievski), Invitatie la vals(Drumes), Visul(Mircea Cartarescu), Jane Eyre(Charlotte Bronte), Moby Dick, 5 Saptamani in balon ( Jules Verne), Ion( L.Rebreanu). Succes :*!

| MicutzaRuxi a răspuns:

Jurnalul Adolescentului Miop-Mircea Eliadehappy

| Constantin1 a răspuns:

Sarutul de foc - Pavel Corut

| testament92 a răspuns:

Nu stiu daca o aparut in limba romana da iti recomand - Benny Himura Series, Rot and Ruin de Jonathan Maberry

| dydadydu a răspuns:

Ingerul cazut de Don J. snyder
Falsa Impresie de Jeffrey archer
promisiune mincinoasa de howard roughan
copilu lui noe de eric emmanuel schmitt

momeala de karen robards
o clipa de luciditate de rose connors
funda?

| Minionuu a răspuns:

Eu iti recomand urmatoarele romane : Liviu Rebreanu : - Adam si Eva, Amandoi, Ciuleandra, Craisorul, Gorila, Ion, Jar, Padurea spanzuratilor, Rascoala Ioan Slavici : - Mara, Din 2 lumi, Din batrani, Cel din urma armas... Sper sa te ajute big grin

| optional a răspuns:

Odiseea spatiala, a doua odisee, a treia odisee, odiseea finala, Adio iobito, Alegerea celor trei, Apocalipsa, Blaze, Carrie. Sunt cele mai frumoase dintre care le-am citit.Merita sa le citesti. Funda?

| Fred12 a răspuns:

Ciresarii,Funda?

| nelistratan a răspuns:

Tema pentru acasa de Nicolae Dabija...recomand mi-a placut foarte mult