| anonim_4396 a întrebat:

Ce romane politiste recomandati?

Tin sa precizez ca nu sunt un cititor inrait, dar din timp in timp cand sunt foarte plictisit, citesc. Nu conteaza daca sunt mai multe volume, dimpotriva! Mersi anticipat.

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

„Bărbaţi care urăsc femeile" de Stieg Larsson,"Crima din Orient Express","Ucigasul ABC","10 negri mititei","Intalnire cu moartea","E usor sa ucizi","Pisica printre porumbei","Misterul crimei fara cadavru","Cu cartile pe fata" de Agatha Christie.

| horia2012 a răspuns:

Cauta carti de
Agatha Cristie
Clive clusser (spionaj)
Rodica Osog Brasoveanu

| corolav a răspuns:

După părerea mea, care am citit aproape 800- 1000 de romane polițiste( am peste 500 în biblioteca personală), cred că tot clasicii sunt cei mai buni ( dintre cei citați aici de alți repondenți).
Contemporanii nu mă reușesc da peste cap.
„Cîrtița " lui John LE CARRE am început-o de vreo trei ori și nu o pot duce peste 100 de pagini.
În schimb Simenon și Agatha Christie am citit aproape 150 de titluri.
Plus foarte mulți dintre români ( Rodica Ojog Brașoveanu, Theodor Constantin, Haralamb Zincă, Horia Tecuceanu). Toți însă din generația anilor 1950 - 1990.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai sa gasesti cativa autori in lista asta

http://www.romanialibera.ro/......ste-218706

Altii ar mai fi asa: James Hadley Chase, Georges Simenon, Agatha Christie, Rodica Ojog Brasoveanu

http://forum.softpedia.com/topic/486463-romane-politiste-thriller/

http://forum.computergames.ro/......tiste.html