| AvalohAlyn a întrebat:

Ce sa citesc mai întâi?
Cărți de Cultură Generală sau de Nutriție?
Voi ce ați alege?
Îmi plac amândouă domeniile.

Răspuns Câştigător
| Anonimaaaa1234534567897654 a răspuns:

,,Termenul cultură generală se referă la cunoașterile de orice natură pe care un individ le posedă. Acest concept este parte a proiectului umanist, care își are originea în paideia greacă, tradusă de Marco Tullius Cicero sub titulatura de Humanitas și care s-a unificat, în timpul Renașterii, cu artele liberale. Proiectul unei culturi generale este legat intrinsec de reflecții asupra naturii umane, fie concepută ca natura umană fie ca ceva de dincolo de naturalitatea culturii (sau a unei "a doua natură"). În timpul Epocii Clasice, cultura generală a constituit idealul omului onest. "Problematica culturii generale constă în ceea ce am putea denumi drept "criză a educației",spune Hannah Arendt.

" Nutriția este știința care interpretează interacțiunile dintre nutrienți și alte substanțe din hrană (de exemplu, fitonutrienți, antocianine, taninuri, etc.) în raport cu mentenanța, dezvoltarea, reproducerea, sănătatea și starea de boală a unui organism. Include ingestia alimentelor, absorbția, digestia, biosinteza, catabolismul și excreția,,,este notat pe wikipedia.

Pentru a te decide nu ai nevoie de noi,ci de tine.
Te documentezi mai mult despre fiecare domeniu,si ceea ce ti se pare mai IMPORTANT, cu aia incepi.

Eu sincer as incepe cu cultura generala, dar tu, desigur, incepi cu ceea ce ti se pare mai important si mai folositor
Succes! Funda?

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Ia de nutriție că ai preocupări in domeniu: câteva sute de intrebări la care nu dai feedback de nici o culoare

de ce oare?