| andreiserban99999111 a întrebat:

Ce sa fac? Am luat 2, 50 la matematica si 2, 60 la romana la simulari voi ati luat mai putin la simulari decat la examene? Ce note?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu dispera, e nevoie pe piață și de vidanjori!

(pentru edificarehappy

https://dexonline.ro/definitie/vidanjor

| andreiserban99999111 explică (pentru sierra1):

Bro ce figuri ai in tine ai sa vezi ca la examen am sa iau nota de trecere asa ca taci

| andreiserban99999111 explică (pentru sierra1):

Plus ca cunosc oameni care au luat note mici si dupa in examen au luat 7-8 si m-am pus pe invatat nu stiu frate sa scriu ce ie aia?!?!?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei
In primul rand asta e puțin cam nasol dar daca e doar o simulare nu contează atât de mult.
Eu sunt la facultate și am luat 3.40 la prima simulare la rom și 2.70 la prima simulare la mate dar totuși nu m-a împiedicat să ajung la medicina. Nu prea contează mai ales că la examen nu contează simulările așa că îți recomand doar sa te mai pregătești că nu e nici o problemă.
Succes la examene!

| andreiserban99999111 explică (pentru anonim_4396):

Si dupa simulari ce nota ai luat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreiserban99999111):

După a doua simulare am luat 8.90 la mate și 9.80 la rom

| Feri5 a răspuns:

Hey! Este o întrebare puțin mai grea. Îți voi da câteva detalii.
Dacă tu ai luat notele astea mici, e foarte posibil să le iei și la examen, asta doar dacă nu pui burtica pe carte să înveți!
Eu, de pildă, am luat în simulare 6, 6 la română și 5 la matematică, niște note extrem de proaste, dar aia a fost.
Pentru examen, am încercat să recapitulez toată materia pe ultima sută de metri, și am luat 8, 90 la română și 7, 05 la matematică, dacă nu mă înșel. Mă așteptam la mai mult, dar e ok și asta.
De obicei, la simulare se dă puțin mai greu ca la examenul propriu-zis, pentru că... na, e simulare! Faza e că trebuie de pe acum să înveți. Știu, înțeleg că poate îți este greu, dar măcar 2h/zi nu strică până la examen.
Ai o mulțime de resurse pe internet, încât nu le mai știi nici numărul.
Deci ce trebuie să faci. Te uiți frumușel în programele școlară de la română și matematică, care le găsești pe net, dacă vei căuta și ia de acolo un conținut pe care simți că nu-l stăpânești, caută pe YT lecția respectivă și, dacă poți, fă exerciții cu ele, folosind testele de antrenament puse la dispoziție de minister. Continuă așa, dar e ideal să-ți faci un plan, pentru ca să poți parcurge măcar jumătate din programă.
Și... Doamne-ajută! Eu m-am pus pe genunchi și m-am rugat la Dumnezeu și uite, am știut, cel puțin la română.
Succes!

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

In general examenul e gandit dupa simulari. Cam asta e rostul lor principal, presupun. Daca sunt multi cu note mici, examenul va fi mai usor, daca sunt multe note mari, examenul va fi mai greu. (mai usor sau mai greu decat simularea, dar tot de nivel mediu) In cei mai multi ani notele din simulari au fost mai mici. Dar inca mai ai timp sa repeti, cel putin la mate daca te pui pe invatat scoti de 8 - 9 lejer. Iar la romana doar sa mai citesti. Atunci cand rezolvi partea de grila, uita-te in text inainte de a scrie ceva, ca sa nu gresesti.
Nu am dat inca examenul (il dau si eu in vara), asadar nu iti pot spune din experienta proprie cum e cu notele in examen, insa in general asa am auzit ca e; simularile mai grele decat examenul.

| andreiserban99999111 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Au fost note mici doar 5 au luat nota de trecere la matematica si 10 au luat la romana nota de trecere...ce sa mai zic si cei mai destepti au luat 7, 8

| rosessunflowersandlillies a răspuns (pentru andreiserban99999111):

Woah... Bine, acum, ce e drept, depinde si de clasa... Ai timp sa repari, cel putin la mate e usor, daca inveti in astea 2 luni scoti de cel putin 8 - 9.

| CinevaDinPublic4 a răspuns:

Biblia