| sopranaCadaverica a întrebat:

Ce scriitori romani contemporani apreciati? Contemporani! si in afara de Cartarescu.

20 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Adrian Costache. Lucian Cristea.

| Simpatic a răspuns:

Baiatul ala de a scris Suge*o Ramona, cartea lui a fost un bestseller asa ca si el poate fi considerat un scriitor bun, chiar daca la baza este stand up er

| NLS a răspuns:

Adrian Paunescu,
Mircea Dinescu,
(exceptand ra*aturile pur comuniste)

Chris Simion,
Irina Binder.

| Plato a răspuns:

Nu inteleg ce ai cu Cartarescu...

Dumitru Constantin Dulcan, Gabriel Garcia Marquez (chiar daca a murit in 2014). In rest nu prea sunt cu contemporanii, imi place clasicismul.

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

Am zis romani.
E complexa discutia despre Cartarescu, ma rezum sa spun ca e hiperutilizat ca preferinta de oamenii care nu au treaba cu literatura romaneasca din prezent si arunca si ei acolo numele de Cartarescu pentru ca se vinde si e ''cool''.

| Plato a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

N-am vazut "romani", scuze. Atunci raman cu Dulcan.
Faptul ca un lucru e mediatizat, nu inseamna ca e neaparat naspa. Ai citit ceva de Cartarescu?

| sopranaCadaverica explică (pentru Plato):

A inceput sa fie mediatizat de pe vremea cand conducea Basescu. Aparea si el la TV zicand ce mult ii placuse X carte de Cartarescu, asta in repetate randuri laughing asta a contribuit la ascensiunea lui in literatura si pe buzele tuturor ''cetitilor''. Sunt multe motive.
A avut un trecut proletcultist despre care nu vorbeste nimeni, la fel si Patapievici&Liiceanu&Plesu&Boia, cei mai rasuflati ''intelectuali'' de pe pamant, ca de', romanul trebuie sa aiba si el o spuma. Cei mai buni dintre prosti!
S-a mai si prostituat literar publicand proza amoroasa despre cum s-a f utut el cu o studenta, pe langa mizeria ''De ce iubim femeile'' scrisa cu buna stiinta intru un singur scop - tirajul.
Si da, am citit, si mi-a placut o carte scrisa de el, dar omul ipocrit si scopul sau in general mi se par dezgustatoare. Dar din tot sufletul o spun, cred ca sunt scriitori mult mai talentati decat el in prezent, precum Octavian Soviany, Mihai Andrei Aldea si Ioana Parvulescu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

I-a plăcut așa mult Cărtărescu lui Băsescu că nu știa să-i pronunțe numele...și atât în 2004 cât și în 2009, întrebat care-i ultima carte citită, tot Levantul a răspuns...rolling on the floor

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

I-a placut pe dracu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Pai nici nu l-a cititlaughing)

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

De nepretuit. big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu are nici o idee. Dacă a făcut el sex cu o tipă, asta este pentru el o o nuvelă de Premiul Nobel. Apreciez o singură nuvelă de a lui, Petruța. În rest, varză.

| PersonajFictiv a răspuns:

Lăsând glumă, cel mai mult îl apreciez pe Sidney Sheldon.

| Cameliapantiru a răspuns:

Ioana Pârvulescu
Florina Ilis
Simona Antonescu
Marcel Manea
Florin Iaru
Ioana Nicolaie
Octavian Soviany

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://bookzone.ro/......oste-19-9/
e super, recomand

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu vreau sa facem sex, nici sa te iubesc. Pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dar crezi ca ar vrea cineva.asta de la tine?

| christine99 a răspuns:

Octavian Paler