| Rusanu_Beni_1999 a întrebat:

Ce se aflau in acele cutiuțe puse in zidul de la cabana in care stăteau Cireșarii, vol. 3(Moartea alba)

1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

Erau cutii de valori care conțineau obiecte și documente care țineau se siguranță națională.
Agentul securității (echivalentul SRI în perioada comunista) le-a preluat fără a ii lasă pe cireșari sa se uite în interiorul cutiilor. Practic nimeni nu știe ce era în cutii, dar prin găsirea lor au ajutat enorm statul roman.
Finalul e puțin ambiguu, dar e mai bine asa, decât dacă era vorba de bani, aur sau bijuterii, trebuia sa fie ceva și mai valoros de atât.
Offtopic: chiar a fost bună cartea, am citit-o in urma cu aproape 20 de ani și încă îmi aduc aminte toate detaliile happy