| Balaban_Bianca_2002 a întrebat:

Ce se cere la examen la genul epic si liric? Sa raspunda cineva sigur pe el si sa imi mai spuna si mie ce sa mai repet acum pe ultima suta de metri! VA roog!

Răspuns Câştigător
| Kiwibibilă a răspuns:

Nu mai ai ce sa inveti, dar totusi iti dau cateva indicatii.
La liric trebuie sa pui in evidenta relatia eu liric-interlocutor prin verbe si pronume la persoana intai si a doua, apoi elemente de versificatie gen ritm, masura, rima. Apoi dai exemple de figuri de stil si imagini artistice.
La epic spui ce fel e naratorul, imparti actiunea pe momentele subiectului, spui timpul si actiunea si personajele ce fel sunt si cam ajunge si aici.
Funda?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa mai repeti acum... daca stii, stii pana la ora asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru genul liric si genul epic trebuie sa inveti in general trasaturile, trasaturi care te vor ajuta mai departe in realizarea unor argumentari.
Insa, cam tarziu te-ai apucat de invatat

| NoctisFive a răspuns:

Liric: Doina si pastelul
Epic: Balada populara, basmul popular, fabula

| Tudor123123 a răspuns (pentru NoctisFive):

+ mesaj si titlu pe fiecare

| NoctisFive a răspuns (pentru Tudor123123):

Daca e sa o luam asa + caracterizare. Pe astea nu o sa le dea, e important acum, pe ultima suta de metri, sa le asimileze pe cele importante.

| Laura2015 a răspuns:

Genul liric : opera lirică; pastel; doina
Genul epic : basm; fabulă; baladă
Dar cică nu se mai dă la genul epic: nuvela; schița; romanul dar poți avea un text din ele şi să-ți ceară caracterizare de personaj sau opinia despre titlu. Sper că te-am ajutat! Baftă la examen!

| Laura2015 a răspuns:

Genul liric : opera lirică; pastel : doină
Genul epic : basm; fabulă; baladă
Din câte ştiu schița; nuvela; romanul nu se mai dau dar poți avea un text din ele şi să îți ceară caracterizarea unui personaj sau opinia despre titlu! Sper că te-am ajutat! Baftă la examene