| Maria1211 a întrebat:

Ce se da la evaluarea nationala la romana pentru clasa a8a la literatura la primul subiect punctul B?
Vreau sa imi spuneti toate specile care se pot cere anul acesta la examen ca am inteles ca anul acesta s-au mai scos si am cautat peste tot sa vad care au mai ramas dar chiar nu gasesc.

Răspuns Câştigător
| owlAndreeaIrina a răspuns:

S-a dat daca imi amintesc bine, genul epic, dar nu stiu sigur. Speciile cerute anul asta sunt: pastelul, doina populara, fabula, basmul popular, balada populara. Plus genul liric, epic si dramatic, mesajul textului, semnificatia titlului si caracterizarea personajului. Asta stiu sigur. Si eu sunt a 8-a si m-a informat profesoara de romana in privinta speciilor cerute.

| Maria1211 explică (pentru owlAndreeaIrina):

Multumesc mult de tot.Si bafta la simulari si la examen, bineinteles.

| owlAndreeaIrina a răspuns (pentru Maria1211):

Mersi, la fel!

| Maria1211 explică (pentru owlAndreeaIrina):

Multumesc!

4 răspunsuri:

Eu nu am avut treabă cu școala. deci. Nu știu