| bogdan72 a întrebat:

Ce se mai scrie in ziua de azi? Ma refer in mod specific la proza. Nu am prea citit romane contemporane si sunt curios in ce forme mai apare romanul astazi. Am citit doar "Orbitor"-ul lui Mircea Cartarescu, deci despre romanul "corintic", postmodernist stiu. Nu stiu nimic despre generatiile mai tinere. Ce mai scriu tinerii scriitori (ce teme abordeaza, ce tip de roman - doric, ionic, corintic, etc.)?
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

In acest moment se cer carti SF.Acestea sunt cele mai cautate si cele mai citite in momentul de fata.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Teodor are dreptate, piata e plina de romane cu vampiri, varcolaci, fantome, etc. Acum scriitorii scriu ce se vinde, la fel ca muzicienii care se comercializeaza.

| Zeflemitoarea a răspuns:

Din literatura românească, mulţi au lăudat cărţile Cristinei Nemervoschi. Am citit şi eu câteva pagini dintr-o carte de-a ei.,,Sânge satanic",parcă. Cele mai ciudate şi interesante rânduri pe care le-am citit de când am învăţat să silabisesc. A mai scos câteva romane.,, Pervetirea" şi,, Ani cu alcool şi sex", care este continuarea la,, Sânge satanic".
Am observat că ai ceva cu romanele de tip SF. Încearcă Stephen King, trilogia LotR, cărţile de J.K. Rowling. Autorii consacraţi ai genului nu dezamăgesc.

| bogdan72 explică (pentru Zeflemitoarea):

Ai inteles destul de gresti ce am spus eu:
"Treaba cu romanele SF si Fantasy am observat-o si eu. Pur si simplu le privesc diferit; alea sunt literatura comerciala, romane de duzina, le citesc preadolescentii... " Deci nu sunt un mare fan al literaturii comerciale in general. Mai departe de proza fantastica nu merg decat rar si decat daca se merita.
Multumesc de raspuns oricum happy.

| bogdan72 explică:

Treaba cu romanele SF si Fantasy am observat-o si eu. Pur si simplu le privesc diferit; alea sunt literatura comerciala, romane de duzina, le citesc preadolescentii...

Ma refeream mai cu seama la operele cu valoare artistica, alea apreciate de critica, despre care se mai vorbeste in reviste de profil, care sunt nominalizate la decernari de premii.

Va multumesc oricum pentru raspunsuri! Daca mai sunteti care doriti si puteti sa ma lamuriti, fiti invitatii mei!

Răspuns utilizator avertizat
| 123teodor123 a răspuns:

In ultima vreme, romanele SF au impanzit piata. Sunt atatea variante de romane SF, incat nu prea ai cum sa ramai in impas in aceasta privinta. Scriitori cu experienta scriu si memorii sau biografii, dar numarul romanelor SF l-a depasit cu mult pe cel al acestora.