| Perversul69 a întrebat:

Ce semnificatie are figura de stil "Visatori cu plumb in ochi"? (Alternosfera)

Răspuns Câştigător
| UsernameFemale a răspuns:

Buna!
Ei bine gandeste-o logic...din start ai cuvantul "Plumb". Trebuie sa te gandesti la ce reprezinta el. Plumbul este identificat cu moartea, starea de apasare si greutatea existentei. Este un metal negru, inert, golit de orice expresie vitala.

Bafta! Cred ca iti e mai usor acum sa iti dai seama. Este un vers destul de profund.