| nossa a întrebat:

Ce sunt prefata si postfata?

Răspuns Câştigător
| Neo1 a răspuns:

Prefata-text cu caracter explicativ aflat la inceputul unei opere...; postfata-text sau comentariu explicativ adresat cititorilor și plasat la sfârșitul unei cărți

| Onethuglifer a răspuns (pentru Neo1):

Nu stiu nimic ca sunt prost

4 răspunsuri:
| iLikeToHelp a răspuns:

Prefata=text cu caracter explicativ, uneori analitic, precedând o operă literară sau ştiinţifică, în care este expus planul lucrării, se dau referiri bibliografice, critice, etc.
Postfata=Cuvânt către cititori aşezat la sfârşitul unei cărţi.
Funda?
Pa, pa!

| Neo1 a răspuns:

Funda...

| Moldoveanu_Alexandru_1977 a răspuns:

Prefata este un text asezat inaintea unei opere literare sau stiintifice, in care sunt expuse scopul si structura acesteia sau intentiile autorului.

Postfata este un text explicativ plasat la sfarsitul unei opere.
Prefata si postfata pot apartine autorului sau unei alte persoane, care comenteaza sau recomanda lucrarea respectiva. Sper ca te-am ajutat happy