| RaduMarsin a întrebat:

Ce trebuie sa invat la evaluare nationala la romana pentru literatura? Stiu ca se poate da gen epic, gen liric, dar stiu ca mai sunt si altele ( adica basm, fabula, etc ). Dar care din ele trebuie invatate

Răspuns Câştigător
| elcosmin a răspuns:

Eu am dat examenul in 2015 se pe vremea aia se dadeau 13 specii daca nu ma insel. Oricum ce ai pe caiet aia trebuie sa inveti

2 răspunsuri:
| elcosmin a răspuns:

Baiatul meu, gen epic asta inseamna, fabula roman, basm, nuvela etc.

Sa-ti explic: genul epic inseamna proza, iar genul liric poezie. Tu trebuie sa ai pe caiet fiecare specie a fiecarui gen. Invata ce ai pe caiet definitie + trasaturi

| RaduMarsin explică (pentru elcosmin):

Stiu si eu ce e genul epic si genul liric. Dar unele specii nu se dau din cate stiu, si voiam sa stiu exact care se dau ca sa stiu care trebuie sa le invat.

| elcosmin a răspuns (pentru RaduMarsin):

Eu am dat examenul in 2015 se pe vremea aia se dadeau 13 specii daca nu ma insel. Oricum ce ai pe caiet aia trebuie sa inveti