| anonim_4396 a întrebat:

Ce ziceți de acest scenariu de carte: Frulifer, un geniu se îndrăgostește de profesoara sa de franceză, Bia. El se hotărăște (și reușește, cu ajutorul fizicii cuantice) să construiască o mașină a timpului cu care merge în trecut, înainte ca profesoara să se cunoască cu soțul ei. Frulifer și Bia reușesc să fie împreună, dar călătoria lui schimbă viitorul, provocând anomalii în ziua în care Frulifer plecase în trecut. Cartea vreau să se adreseze adolescenților și tinerilor (nu copiilor mici).

8 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Un om construieste o masina a timpului, cea mai mare inventie imaginabila, care poate controla natura universului insusi, si o foloseste ca sa se combine cu profesoara de franceza?

Este ca si cum ai inventa o sursa infinita de energie si ai folosi-o doar ca sa-ti incarci telefonul.

Pe de alta parte, cu un nume ca "Frulifer", poate este de inteles...

| Simpatic a răspuns (pentru johnnny123):

Lol tare comentariul tau
dar nu ai luat in calcul laitmotivul cartii si anume ce face dragostea din om happy

| JicaContra a răspuns:

"cu ajutorul fizicii cuantice", fizica cuantica e un lucru extraordinar, incredibil as putea spune, DAR LIPSESTE CU DESAVARSIRE

Einstein avea o parere foarte NENOROCITA despre fizica cuantica care suna asa "D-zeu NU DA CU BANUL"

principiul de baza in intreaga stiinta si tehnologie (dar NU fizica "cuantica") suna asa: daca circumstantele, conditiile si actiunile sunt perfect IDENTICE atunci INTOTDEAUNA rezultatele sunt perfect identice (cauta "Martini Experiment" de Stephen Hawking, insa iti trebuie vpn de state ca sa il vezi... mother PHOOCKER FASCISTS )
chestia asta NU se aplica in fizica cuantica, un foton e particula daca il observi, e unda daca nu il observi, poate sa treaca prin stanga, dreapta, centru, sau deloc, sau de doua ori, sau in trecut, sau in viitor, etc.

fizica cuantica e demonstrata NUMAI de statistica, NU DE FAPTE REALE

apoi vine calatoria in trecut, daca, calatoresti in trecut incalci FLARANT o lege a fizicii care spune ca: "materia si energia nu pot fi distruse sau create, ci numai transformate" si ca dovada e un exercitiu mental: tu treci printr-un portal 1 minut in trecut, si apoi te vezi pe tine insuti trecand prin portal si scoti un pistol si tragi respectivului care e pe cale sa treaca prin portal un glont in cap, si NU MAI TRECE PRIN PORTAL, deci... CINE ESTI TU?!? CA DOAR NU AI MAI TRECUT PRIN PORTAL
deci produci paradoxuri atemporale, care ar putea distruge universul (nooooooooooooooo SHlT)

| oz_1736 a răspuns:

Suna bine, dar nu uita sa bagi niste intriga intre ei. O iubita geloasa, etc.

| inflicted a răspuns:

Frulifer laughing

| VasileEmilia a răspuns:

Este o idee buna. Ceed ca ar avea succes. Fac parte din categoria mentionata de tine ( adolescenti) si ma captiveaza astfel de carti. Bine, partea in care se expune ideea lui Flurifel este pentru mine...asa sunt cartile pe care le citesc happy

| blackno1 a răspuns:

E depasita aia cu genialitatea.