| Andra-cosmina_Toma_1972 a întrebat:

Cine a citit Baltagul, care este relatia dintre personaje si natura. îmi trebuie urgent

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd vorbim despre acțiunea romanului „Baltagul", aceasta se petrece aproape totalmente în decor natural.
Deci, pentru a răspunde solicitării tale, cineva ar trebui să meargă pas cu pas cu eroii romanului și să-ți descrie ție cadrul natural.
Romanul poate fi citit în cîteva ore ( 3 - 4). De ce nu faci și tu un efort să-l citești pentru ca apoi să nu mai fie nevoie să apelezi la alții, pentru a-ți face tema?
Dacă textul tău are caracterul unei întrebări, după „Baltagul "( în ghilimele) trebuia pus semnul întrebării.
Apoi continuat cu majusculă la „care" (deci „Care")și terminat cu semnul întrebării după „natură".
Iar după „urgent" trebuia pus semnul exclamării.
Fraților, oameni buni, cînd veți învăța și voi să scrieți corect românește? Ce învățați voi în acele școli pe care le frecventați?
Părinții voștri muncesc și voi le cheltuiți banii fără nici un folos.
Ce veți mai plînge voi peste vreo 10 - 15 ani!

| Kaℓi a răspuns (pentru corolav):

Cred ca ai pretentii prea mari, in privinta sintaxei si stilisticii, de la cineva care isi scrie cu litera mica al doilea prenume sad

| MooMoo a răspuns:

Nu stiu ce sa zic da de ce nu te uiti la film daca ai vreun rezumat eu asa am facut big grin