| anonim_4396 a întrebat:

Cine a citit cartea lui James Joyce - Ulise? Este intr-adevar o carte scarboasa? Eu am aflat de ea de aici: https://www.youtube.com/watch?v=1SuHkY2wAQA

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Cum sa fie mai scarboasa? Cine ar gasi-o scarboasa nu ar avea cum sa citeasca atat de mult din ea, incat sa ajunga la un pasaj care ar putea fi considerat scarbos. Este un roman modernist, realizat in special in tehnica stream-of - consciousness, plin de aluzii si referinte la concepte din diverse culturi, asa ca pentru un om incult este un nonsens, dar nu un text scarbos.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

„Cred ca omul asta e un geniu, dar ce imaginatie murdara are, nu-i asa?" - Nora Joyce - sursa: http://www.elefant.ro/carti/fictiune/literatura-clasica/ulise-170781.html

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci cand nu intelegi un text, trebuie totusi sa ii atribui o semnificatie, pentru ca nu poti recunoaste ca te depaseste si o semnificatie la indemana este ca ar fi ceva murdar, asta iti permite in acelasi timp sa dispretuiesti textul, si astfel se atenueaza regretul ca nu l-ai inteles.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Asa o fi tongue