| anonim_4396 a întrebat:

Cine a citit cele doua cărți ale lui Adrian Niculescu?
Cum vi se par?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu i-am citit cărțile dar i-am mai urmărit video-urile și sincer nu mi se pare că omul are mare lucru de spus sau cine știe ce educație ți-ar putea da. Vorbește mult și nu spune mai nimic. Pornește de la o idee și se învârte în jurul ei nu știu cât timp fără să spună ceva nou. Eu nu mi-aș da banii pe așa ceva.

| anamariarot a răspuns:

Adry05 zice foarte bine. Speakerii ăștia motivaționali folosesc multe cuvinte fără să spună ceva anume și lasă de înțeles că doar perspectiva lor asupra vieții e bună. Resping cu înverșunare orice altă idee care nu corespunde cu ideile lor, fără s-o raporteze la viețile, interesele, plăcerile altora.
Dacă vrei să schimbi ceva în modul tău de a fi, să știi că nu se întâmplă după câteva ședințe în care le umpli ăstora buzunarele... Ține cont că atenția lor nici măcar nu se concentrează pe o persoană anume, că au un public în general larg. Schimbarea se produce dacă ești împins de o dorință puternică (proprie) și ești dispus să depui efort.
Dacă vrei, de asemenea, să citești ceva care să te ajute în acest demers, uită-te peste cărțile din colecția „Psihologia pentru toți (PPT)" de la Editura TREI. Sunt cărți scrise de psihanaliști, psihiatri, psihologi și oameni care au în general habar cu ce se mănâncă procesele psihice. Succes!

| LexiEla a răspuns:

La un moment dat puteai sa ii ceri primele pagini din prima carte, cea neagra. Am luat si eu si nu mi s-a parut nimic educativ, fiinda vorbea exclusiv de experienta lui cu parintii si cum a trait in copilarie. De restul carti nu stiu ce sa zic, dar cred ca din ce se vede pe Youtube iti poti da seama ca nu e chiar de foarte mare ajutor. Mie mi se pare ca de la un timp nu mai motiveaza nimic. Ba chiar ofenseaza romanii, nu ca n-ar fi adevarat ce spune (orgoliu, lene, mandrie), dar nu vad sa faca nimic sa schimbe asta cel putin pentru generatia tanara. Doar pentru ca le evidentiaza nu inseamna ca le si rezolva. Nu ti-as recomanda cartile lui. Mai degraba cumpara carti de specialitate pentru ce ai nevoie tu sa inveti/te documentezi.