| anonim_4396 a întrebat:

Cine a fost Mihai Eminescu?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am recitit din nou povestea vieti lui,acest om merita un film sa se faca dupa viata lui,este una invaluita in drama,mister,supans,comedie, romantism este un om simplu, nu se remarca ca fiind mai superior ca alti, dar are un talent deosebit, un dar, parerea mea
https://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu

| Catrice a răspuns:

Vecinul meu. Mereu îmi da ciocolata când ma vede.

| Plato a răspuns:

Glumesti, asa-i?

| oprescudorin11 a răspuns:

Mihai Eminescu este singurul poet Roman.

| ziftode a răspuns:

Este, inca mai este, o strada din mijocului Bucurestiului
acum serios
e chiar PREA GREU sa faci asta:
https://www.google.com/search?q=Mihai+Eminescu

primul link de sus:

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mihai_Eminescu

| IIIshaneIII a răspuns:

Un tip pluctisit de viata care a scris prea mult si din vina caruia generatii intregi pierd mai mult timp in scoala in loc sa faca ceva cu adevarat util.

| Uvox a răspuns:

O intrebare care este șocantă!
Chiar așa?
Ai 8 ani sau mai puțin de nu ai auzit despre el?

| andreeaiulianaaaaa a răspuns (pentru Uvox):

Am pus o intrebare, nu sa imi spui mie cati ani am

| Stropdeploaie a răspuns:

Un Bolnav psihic! Un Obsedat sexual! Care a scris la poezii pana a murit. vai de mama lui intr-un ospiciu!

| Crsiti92134 a răspuns:

Cred ca ala care s-a batut cu Optimus Prime in dormitor

| Jigokunokishi a răspuns:

A fost unul din cei 4 mari clasici ai literaturii romane. PRozator, jurnalist si poet roman. A fost un romantic intarziat. Motivele si temele poeziilor lui sunt romantice, dar forma apartine clasicismului. Nascut pe 15 ianuarie 1850 si mort in 1889.
Funda? big grin

| AjutorNeconditionat a răspuns:

Cel mai mare poet roman

| melodrama a răspuns:

Bunicul

| nicukent a răspuns:

Mihai Eminescu (născut Mihail Eminovici; n. 15 ianuarie 1850, Botoșani – d. 15 iunie 1889, București) a fost un poet, prozator și jurnalist român, socotit de cititorii români și de critica literară postumă drept cea mai importantă voce poetică din literatura română.