| anonim_4396 a întrebat:

Cine a scris mai multe poezii: adrian paunescu sau tudor arghezi?

Răspuns Câştigător
| Crisstyanos a răspuns:

Eu zic ca nu conteaza cate au scris ci ce fel de poezii au scris, dar totusi daca vrei sa stii eu zic ca T. Arghezi a scris mai multe poezii

| anonim_4396 explică (pentru Crisstyanos):

Stiu ca nu asta conteaza(si oricum paunescu e mai bun) dar este o curiozitate.

| Crisstyanos a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci ai raspunsul ...soooooo? funda?

| anonim_4396 explică (pentru Crisstyanos):

Mah nu ma grabiiiiiiiiiiiiiii!

| Crisstyanos a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze scz...nu te grabesc...k

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Cu toate ca a trait mai putin, Paunescu a scris MULT mai multa poezie decat Arghezi (care de altfel a scris si destula proza: tablete, proza scurta, proza pentru copii si chiar un roman parabolic). Arghezi are vreo 15 volume de poezie cu tot cu antologii in timp ce Paunescu are peste 50. La fel de adevarat e faptul ca Arghezi a inceput sa scrie mai tarziu decat Paunescu, care a fost precoce. De asemenea, Paunescu a fost un favorizat al sistemului, in timp ce Arghezi a facut ani grei de puscarie (unde de altfel a si compus volumul sau de poezie considerat drept cel mai mare, Flori de mucigai). Revenind insa strict pe subiect, Paunescu e lider detasat cand vine vorba de numarul de poezii/volume publicate.

| anonim_4396 explică (pentru TheAce):

Multam...

| Niiiicu a răspuns:

Arghezi clar

| xBya a răspuns:

Tudor Arghezi

| jkstfhyvdfagjg a răspuns:

Adrian paunescu

| jkstfhyvdfagjg a răspuns:

Adrian Paunescu