| Mandache5 a întrebat:

Cine era funcţionarul; Notar-Primar,,, in perioada anului 1941, la primărie?

3 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

La care primarie nene? in 1941 tot primar se numea, nu avea alta denumire

| Mandache5 explică (pentru Tudy000):

Imi cer ertare cam tirziu... Poate se numea primar, dar pe un document cu o informatie, din sat, pentru pretor era semnatura Notar-Primar dnul Iakob V. Insa primar la acea vreme, spune lumea, era Ioan Mandache. Cum e posibil asa ceva?

| Tudy000 a răspuns (pentru Mandache5):

Poate domnul Iakov era notar dar nu si primar, poate doar vice sau ceva iar Ioan Mandache era primar. Daca se cerea semnatura notar-primar nu e logic sa semneze 2 persoane sau notar-primar era o functie intr-una?