| svenhassel13 a întrebat:

Cine imi poate face o povestire pe scurt a cărții "Evadarea de la Auschwitz" de Rodenberg?

8 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

In timp ce masina de razboi nazista zdrobeste Europa, tanarul Jacob Weisz este silit sa-si paraseasca patria iubita, Germania, si sa se alature miscarii de rezistenta din Belgia. Dar, dupa ce o operatiune de salvare scapa complet de sub control, Jacob se trezeste prizonier intr-un tren care se indreapta spre sudul Poloniei. Condamnat la munca fortata in lagarul de la Auschwitz, Jacob se aliaza cu un pastor francez, inchis pentru ca i-a ajutat pe evrei. Cei doi sunt hotarati sa evadeze. Scopul lor este sa ajunga in Occident si sa-i alerteze pe Aliati in legatura cu ingrozitoarele lucruri care se petrec in Polonia, inainte ca fascismul sa distruga intreaga Europa. Soarta a milioane de oameni atarna intr-un fir de par.

| svenhassel13 explică (pentru RKBlue):

Asta scrie pe spatele cărții laughing)

| RKBlue a răspuns (pentru svenhassel13):

Eu am luat de pe elefant descrierealaughing
Nu am citit-o, dar cred ca o voi cumpara sa o citesc(daca o carte e despre lagare si razboi, nu trebuie sa stiu nimic mai multrolling on the floor )

| svenhassel13 explică (pentru RKBlue):

Hahaaa, in aceeasi situatie sunt si eu laughing
Ps: are 500 de pagini

| RKBlue a răspuns (pentru svenhassel13):

Nu e chiar lunga.
Adica am citit Harry Potter si Ordinul Phoenix in 2 zile si are vreo 900 de pagini ¯\_(ツ)_/¯

| svenhassel13 explică (pentru RKBlue):

Însemna ca citești repede si mult

| RKBlue a răspuns (pentru svenhassel13):

Uneori si daca e interesant.
Acum citesc repede, caci ma aflu intr-o lupta cu cineva in sectia de comentarii rolling on the floor

| svenhassel13 explică (pentru RKBlue):

Hahaha laughing)