| fllu07 a întrebat:

Cine imi poate recomanda cărți cu autor român, dar cu ceva acțiune, care să te captiveze imediat, ceva in genul romanului Ion de LiviuRebreanu?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Toate pânzele sus de Radu Tudoran. Este pentru adolescenți dar este captivantă.
Un dac la Roma de Tudor Popescu.

| Adry05 a răspuns:

Recomand și eu Rodica Brașoveanu. totodată, încearcă și de la Eliade, eventual maitreyi pentru început, e mai simpluță, foarte faină dar horror Domnișoara Christina.
Ar mai fi enigma Otiliei iar cred că o să-ți placă
La medeleni
Elevul dima dintr-a 7-a
Invitație la vals dacă-ți plac cele de dragoste (mie nu-mi plac dar asta chiar a fost pe gustul meu)
Moromeții

| WhiteLife a răspuns:

Si eu iti recomand Rodica Ojog-Brasoveanu, seria Buna seara, Melania! e captivanta. Am luat cartile de la anticariat big grin

| Cameliapantiru a răspuns:

Tot de Liviu Rebreanu poți citi și "Pădurea spânzuraților" și "Răscoala".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți încerca să îl citești pe Radu Găvan (un scriitor contemporan).
Scrie foarte bine și „te fură".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste Rascoala de acelasi autor!

| AndreiCraiova a răspuns:

Daca vrei cu multa actiune, incearca romanele politiste Rodicai Ojog-Brașoveanu. Se citesc foarte repede si sunt pline de rasturnari de situatie si pe alocuri si comice.
Mie mi-au placut:
320 de pisici negre
Omul de la capatul firului
Crima prin mica publicitate
Al cincilea as

| fllu07 explică (pentru AndreiCraiova):

Unde gasesc cărțile ei?

| AndreiCraiova a răspuns (pentru fllu07):

La editura Nemira sunt publicate: https://nemira.ro/rodica-ojog-brasoveanu

| corinutzah a răspuns:

Eu citesc acum Testamentul lui Abraham, de Igor Bergler (da, e român big grin )și m-a prins. Nu e chiar în genul lui Ion, dar are acțiune și răsturnări de situație.