| GrowFireXD a întrebat:

Cine imi poate spune 5 adjective neologice cu tot cu definitie? Va rog frumos, cat mai repede! Multumesc! happy

1 răspuns:
| Magda211102 a răspuns:

Scuze fiind ca sunt asa ciudatele.
Surment-obosit peste masura, istovit
Mirobolant-Extraordinar, incredibil; minunat, magnific. – Din fr. mirobolant.
Paradoxal-Care ține de paradox, care constituie sau folosește un paradox; plin de contradicții; p. ext. ciudat; absurd. – Din fr. paradoxal.
Estetic-Care aparține esteticii (1), privitor la estetică; care privește frumosul, care corespunde cerințelor esteticii; frumos. – Din fr. esthétique.
ESENȚIÁL, -Ă, esențiali, -e, adj. Care constituie partea cea mai importantă a unei probleme sau a unui lucru; care ține de esență (1), privitor la esență; de prim ordin, fundamental, principal. [Pr.: -ți-al] – Din fr. essentiel,
Sper ca sunt bune